Gazprom podpisał memorandum z OMV ws. South Stream

Gazprom podpisał memorandum z OMV ws. South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazprom poinformował we wtorek o podpisaniu z austriackim koncernem OMV memorandum ws. budowy austriackiego odcinka gazociągu South Stream, który ma dostarczać rosyjski gaz Europie Zachodniej z pominięciem Ukrainy.

W siedzibie rosyjskiego koncernu w Moskwie odbyło się tego dnia robocze spotkanie prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z prezesem OMV Gerhardem Roissem; podczas spotkania podpisano memorandum ws. budowy austriackiego odcinka gazociągu South Stream - taką informację Gazpromu rozesłała w Brukseli firma komunikacyjna GPlus Europe.

Jak podkreślono, memorandum wyraża intencje stron, dotyczące budowy austriackiego odcinka gazociągu, który będzie mieć przepustowość do 32 mld m sześc. gazu rocznie i który będzie miał swój punkt końcowy w austriackim hubie gazowym Baumgarten. Kontrowersyjna, omijająca Ukrainę rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny, po Gazociągu Północnym, rurociąg omijający Ukrainę.

Obecnie import z Rosji zaspokaja ok. jednej trzeciej zapotrzebowania na gaz w UE; 40 proc. importowanego przez Unię z Rosji gazu jest transportowane przez Ukrainę.

Gazprom zapowiada, że wszystkie pozwolenia potrzebne do budowy austriackiego odcinka spółki uzyska do końca 2015 r. "Pierwsze dostawy gazu są oczekiwane w 2017 r., a pełne uruchomienie austriackiego odcinka gazociągu planowane jest na styczeń 2018 roku" - czytamy w komunikacie Gazpromu.

Miller przypomina w tym komunikacie, że wdrażanie projektu ma już solidne podstawy w prawie międzynarodowym dzięki międzyrządowej umowie podpisanej przez Rosję i Austrię w kwietniu 2010 r.

"Potrzeba budowy i korzyści wynikające z projektu gazociągu South Stream dla Europy są oczywiste" - przekonuje szef Gazpromu cytowany w informacji.

"To ważny krok w kierunku znaczącego zwiększenia bezpieczeństwa dostaw gazu dla Austrii i dalszego wzmocnienia roli Baumgarten jako kluczowego hubu gazowego w Europie Środkowej i Wschodniej" - podkreśla Roiss, który przekazał Millerowi list od ministra gospodarki Austrii Reinholda Mitterlehnera. Minister miał wyrazić w tym liście poparcie dla wdrażania projektu South Stream w Austrii.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość South Streamu ma wynieść 63 mld m sześc. gazu rocznie. Inwestycja wzbudza obawy o dalsze uzależnienie UE od dostaw gazu z Rosji.

Umowy międzyrządowe dotyczące gazociągu South Stream podpisało z Rosją sześć krajów Unii: Bułgaria, Węgry, Słowenia, Grecja, Chorwacja i Austria. W grudniu ub.r. Komisja Europejska zaleciła renegocjację tych porozumień, bo są one sprzeczne z trzecim pakietem energetycznym UE. Umowy te - w opinii KE - dają nadmierne prawa Gazpromowi, jak np. zarządzanie gazociągiem, wyłączny do niego dostęp, czy ustalanie taryf przesyłowych. Negocjacje z rosyjskim rządem ws. zmiany umów miała prowadzić Komisja, ale w związku z kryzysem na Ukrainie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zapowiedział zamrożenie rozmów na poziomie politycznym.

W kwietniowej rezolucji Parlamentu Europejskiego poruszono temat bezpieczeństwa energetycznego; PE podkreślił pilną potrzebę zdecydowanej wspólnej polityki bezpieczeństwa energetycznego UE, czyli unii energetycznej, by ograniczyć uzależnienie UE od rosyjskiej ropy i gazu. PE jest zdania, że nie należy budować Gazociągu Południowego (South Stream), należy natomiast udostępnić inne źródła dostaw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!