XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazprom podzielił rząd Serbii

Gazprom podzielił rząd Serbii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W proteście przeciw forsowaniu umów z Gazpromem minister gospodarki Serbii Mladjan Dinkić zrezygnował z kierowania rządowym zespołem negocjującym energetyczne umowy z Moskwą.

Dinkić uważał, że szykowane umowy z Rosją nie gwarantują serbskich interesów, i chciał je renegocjować - pisze "Gazeta Wyborcza". Natomiast wicepremier Ivica Dacić z partii socjalistów uznał, że Belgrad powinien jak najszybciej sfinalizować umowy z Moskwą, bo inaczej ryzykuje poparcie rosyjskiego sojusznika.

Gazprom naciska na władze Serbii, aby sfinalizować umowy do końca roku. Na początku grudnia szef Gazpromu Aleksiej Miller przyleciał do Belgradu, aby rozmawiać o tym z prezydentem Borysem Tadiciem, którego Partia Demokratyczna ma większość w obecnym rządzie Serbii.

W styczniu rządy Serbii i Rosji zawarły porozumienie o budowie w Serbii lądowej odnogi gazociągu South Stream i podziemnego magazynu gazu. Rurą South Stream przez Morze Czarne Gazprom chce pompować surowiec na Bałkany oraz do Europy Środkowej i Włoch. Do porozumienia o gazociągu dołączono umowę o odstąpieniu przez Serbię Gazpromowi kontroli nad koncernem NIS - monopolistą na serbskim rynku paliwowym.

NIS wyceniono na 2,2 mld euro, a za 51 proc. akcji tej spółki Rosjanie mają zapłacić bez przetargu tylko 400 mln euro. Belgrad zagwarantował też Rosjanom do 2014 r. monopol na swoim rynku paliwowym. Ale w zamian Serbowie nie dostali od Gazpromu gwarancji w sprawie ułożenia gazociągu.

Bez takich gwarancji Dinkić nie chciał oddawać NIS. Proponował, by na razie Belgrad sprzedał Gazpromowi 25 proc. koncernu paliwowego, a pozostałe 26 proc. - po sfinalizowaniu kontraktu o gazociągu. Reszta rządu go nie poparła. - Odszedłem wraz ze swoim zespołem, bo odrzucono wszystkie nasze propozycje. Serbia nie ma żadnych twardych gwarancji prawnych i finansowych, że dostanie wielki gazociąg. Ktoś inny będzie musiał wziąć na siebie hańbę za te umowy - oświadczył serbski minister.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom podzielił rząd Serbii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!