Gazprom pokonał Łukaszenkę w "wojnie gazowej"

Gazprom pokonał Łukaszenkę w "wojnie gazowej"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Białoruś zapłaciła cały dług rosyjskiemu Gazpromowi. Teraz Mińsk przejdzie na 100-procentową opłatę za gaz, co nie będzie łatwe.

Wczoraj Białoruś w całości rozliczyła się za rosyjski gaz. Dług w wysokości 465 mln dol. powstał w związku z tym, że w pierwszym półroczu Białoruś opłacała Gazpromowi jedynie 55 proc. ceny za gaz, jednocześnie zobowiązując się spłacić powstałe zadłużenie do 23 lipca. Jednak kiedy przyszedł termin wypłaty, Aleksander Łukaszenko odmówił dotrzymania umowy, a białoruski rząd zwrócił się do Rosji o kredyt na uregulowanie zadłużenia. Rosja się jednak na to nie zgodziła - przypomniała "Gazeta Wyborcza".

Rosyjskie media oraz część białoruskich analityków uważają, że przyczyną tego etapu "wojny gazowej" była chęć uzyskania przez Białoruś taniego rosyjskiego kredytu. - Konflikt był wyreżyserowany przez białoruskie władze. Myślały one, że Rosja uwierzy w niewypłacalność Mińska i da ulgowy kredyt - stwierdza wpływowa rosyjska "Niezawisimaja Gazieta".

Podobnego zdania jest były przewodniczący narodowego banku Białorusi dr Stanisłau Bagdankiewicz.- Kredyt pozwoliłby Białorusi na zmniejszenie skutków podwyżki cen gazu oraz na stworzenie rezerwy na czarną godzinę - dziennik cytuje Bagdankiewicza.

Innego zdania jest ekonomista Jarosław Romańczuk, wiceszef opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, który uważa, że Łukaszenko, wywołując kolejne spięcie, myślał przede wszystkim o grze politycznej wewnątrz Białorusi. - Nomenklatura otrzymała sygnał, że Łukaszenko nie da się złamać. A społeczeństwu teraz każdą kolejną podwyżkę cen będzie można wytłumaczyć zwiększeniem kosztów zakupu gazu - uważa Romańczuk.

Eksperci są zgodni, że przyczyną całej trwającej od kilku lat "wojny gazowej" pomiędzy Mińskiem i Moskwą są plany prywatyzacji białoruskich przedsiębiorstw przez rosyjskie spółki. Aleksander Łukaszenko jest przeciwnikiem wszelkiej prywatyzacji i nie zamierza robić wyjątków nawet dla najbliższego sojusznika.

- Rosja jest zainteresowana przede wszystkim przemysłem naftowym i chemicznym - mówi w "GW" politolog Alaksander Kłaskouski z białoruskiej agencji informacyjnej Biełapan. Uważa on, że Kreml wykorzystuje Gazprom, by zmusić białoruskie władze do ustępstw.

Niektórzy białoruscy eksperci widzą jednak pozytywne strony konfliktu Łukaszenki z Kremlem. - To może wymusić na Łukaszence reformy - powiedział "Gazecie" ekonomista Leonid Złotnikau. Według niego z moralnego punktu widzenia Rosja zachowywała się znacznie gorzej, kiedy tanimi surowcami wspierała białoruską dyktaturę.

Teraz Białoruś ma płacić sto dolarów za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Na 1 stycznia 2008 r. Gazprom szykuje kolejną podwyżkę dla tego kraju - być może nawet o 50 proc. Łukaszenko chce szukać ratunku w kredytach z Chin, Wenezueli lub Iranu - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom pokonał Łukaszenkę w "wojnie gazowej"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!