Gazprom rozpoczął eksploatację złoża Bowanienkowo

Gazprom rozpoczął eksploatację złoża Bowanienkowo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazprom, największy na świecie producent gazu ziemnego, we wtorek przystąpił do eksploatacji gigantycznego złoża Bowanienkowo, na Półwyspie Jamalskim, nad Morzem Karskim.

Jego zasoby szacowane są na 4,9 bln metrów sześciennych gazu. Łączne zasoby Jamału rosyjski monopolista ocenia na 26 bln metrów sześc. surowca.

W uroczystości uruchomienia eksploatacji tego bogatego pola gazowego uczestniczył - za pośrednictwem telemostu - prezydent Władimir Putin.

W ramach przygotowań do wydobycia gazu z tego złoża Gazprom ułożył kosztowny - liczący 1240 km - gazociąg Bowanienkowo-Uchta, którego część przebiega przez zamarzającą do dna Zatokę Bajdaracką. Jego budowa trwała cztery lata. Obecnie trwa układanie drugiej nitki.

"Z pola Bowanienkowo wydobywane będzie 115 mld metrów sześc. surowca rocznie, a w bliskiej przyszłości - 140 mld metrów sześc. To prawie tyle, ile rocznie eksportujemy do Europy" - oświadczył Putin.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller sprecyzował, że w 2013 roku koncern wydobędzie tam 46 mld metrów sześc. gazu, a poziom 115 mld metrów sześc. osiągnie w 2017 roku; do pułapu 140 mld metrów sześc. dojdzie w kolejnej fazie projektu.

W 2011 roku w Federacji Rosyjskiej wydobyto 670 mld metrów sześc. błękitnego paliwa, z czego 509 mld metrów sześc. przypadło na Gazprom. Monopolista wyeksportował do Europy 150 mld metrów sześc. Gazprom prognozuje, że w tym roku dostawy do odbiorców europejskich spadną do 142-143 mld metrów sześc.

Rosyjski koncern poinformował, że znacząca część gazu ze złoża Bowanienkowo trafi do magistrali Griazowiec-Wyborg, zaopatrującej Nord Stream (Gazociąg Północny), którym surowiec z Rosji po dnie Morza Bałtyckiego płynie bezpośrednio do Niemiec.

We wtorek Putin przewodniczył też posiedzeniu prezydenckiej komisji ds. rozwoju sektora paliwowo-energetycznego, podczas którego wyraził nadzieję na osiągnięcie konsensu z Unią Europejską w sporach dotyczących współpracy energetycznej.

"Kraje europejskie konsekwentnie budują rynek gazu, dywersyfikują źródła jego dostaw. Podejmują przy tym wewnętrzne decyzje, często nieuzgodnione z podstawowymi partnerami, a niekiedy niepoprawne z punktu widzenia zasad prawa międzynarodowego" - oznajmił prezydent Rosji. "Prowadzimy dialog z partnerami. Mam nadzieję, że będziemy dążyć do akceptowalnego konsensu" - dodał.

Komisja Europejska od 4 września sprawdza, czy rosyjski koncern nadużywa dominującej pozycji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. KE podejrzewa, że Gazprom segmentuje rynek gazowy, utrudniając wolny przepływ surowca między krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Bada też, czy koncern nie przeciwdziała dywersyfikacji dostaw gazu do tego regionu oraz czy nie narzuca klientom (krajom regionu) nieuczciwych cen, wiążąc je w stałej formule z cenami ropy.

We wrześniu ubiegłego roku KE przeprowadziła inspekcje w 20 firmach z 10 krajów regionu. Inspektorzy KE odwiedzili m.in. PGNiG, państwowego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System i polsko-rosyjską spółkę EuRoPol Gaz, właściciela polskiego odcinka tranzytowego gazociągu jamalskiego do Niemiec.

Komisja przyznała, że jedną z przyczyn uruchomienia postępowania wobec Gazpromu było utrzymywanie się wysokich cen gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, także w Polsce, pomimo kryzysu i spadku cen w Europie Zachodniej.

Obecnie dochodzenie KE obejmuje dostawy gazu do ośmiu krajów regionu: Polski, Czech, na Słowację, Węgry, do Bułgarii, Estonii, na Litwę i Łotwę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom rozpoczął eksploatację złoża Bowanienkowo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!