Gazprom: "słabe" wyniki poszukiwań gazu łupkowego w Polsce

Gazprom: "słabe" wyniki poszukiwań gazu łupkowego w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wydobycie gazu łupkowego może doprowadzić do zanieczyszczenia powierzchni ziemi i wód podziemnych służących jako źródła wody pitnej dla ludności - podał na swojej stronie Gazprom. Rosyjski koncern wskazuje też na "słabe" wyniki wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce.

Gazowy gigant poinformował, że Gazprom obserwuje postępy w produkcji gazu łupkowego na świecie. W tej sprawie w tym tygodniu spotkała się Rada Dyrektorów koncernu.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że obecnie produkcja gazu łupkowego w Rosji jest niecelowa ze względu na obfitość konwencjonalnych złóż gazu. Wskazano, że koszty wydobycia gazu konwencjonalnego są znacznie niższe niż szacowane koszty wydobycia gazu z łupków, podkreślono też zagrożenie dla środowiska wiążące się z eksploatacją gazu niekonwencjonalnego.

Od kilku lat gaz łupkowy wydobywany jest komercyjnie w USA i Kanadzie. Gazprom wskazał, że w 2011 r. produkcja gazu łupkowego w USA wyniosła 194 miliardów metrów sześciennych. Udział gazu łupkowego w krajowej produkcji paliwa wzrósł z 23 do 30 procent w ciągu ostatniego roku. Według wstępnych szacunków, w 2012 r. produkcja gazu łupkowego w USA wyniesie 220-240 mld metrów sześciennych.

Specjaliści koncernu rozmawiali też o cenach surowca. Według nich, w sierpniu 2012 roku koszt produkcji gazu łupkowego w USA zawierał się w przedziale 130-260 dol. za tysiąc metrów sześciennych, w Kanadzie 140-230 dol. za tysiąc metrów sześciennych, podczas gdy cena gazu w Ameryce Północnej wynosiła ok. 100 dol. za tysiąc metrów sześciennych. Dlatego - jak podała rosyjska firma - przy obecnych cenach produkcji gazu łupkowego w Ameryce Północnej w 2012r., jest nieopłacalna dla większości producentów gazu.

Gazprom wskazuje, że w Europie stosunek do eksploatacji gazu z łupków stał się bardziej powściągliwy po słabych wynikach pierwszych wierceń w Polsce. Podkreśla, że większość ekspertów uważa, że Polska ma najbardziej korzystne warunki dla produkcji gazu łupkowego w Europie. Ale w marcu 2012 r. Polski Instytut Geologiczny wraz z amerykańską służbą geologiczną (United States Geological Survey) opublikował raport z oceny zasobów gazu łupkowego w Polsce. Według tego dokumentu, technicznie wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce zawierają się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych. Szacunki okazały się znacznie niższe niż te wcześniej dostarczone przez US Energy Information Administration (5,3 bilionów metrów sześciennych).

Koncern podkreśla też, że w Azji za najbardziej obiecujący kraj w zakresie rozwoju produkcji gazu łupkowego uważane są Chiny. Programy państwowe tego kraju są dość ambitne i przewidują produkcję na poziomie 6,5 miliardów metrów sześciennych już w 2015 r. i do 100 mld metrów sześciennych w roku 2020. Jednakże przed produkcją gazu łupkowego w Chinach stoi wiele wyzwań - spoczywa na dużych głębokościach, a łupki charakteryzują się mniejszą zawartość gazu, niż w Stanach Zjednoczonych. Ponadto, znajdują się one w regionach o złożonym ukształtowaniu terenu, dużej gęstości zaludnienia i ograniczonych zasobach wodnych. Kraju ten nie ma też rozbudowanego system gazociągów, a technologii kluczowych dla wydobycia gazu łupkowego są słabo rozwinięte.

"Należy podkreślić, że produkcja gazu z łupków jest związany z określonymi zagrożeniami środowiskowymi, ponieważ wymaga wiercenia dużej liczby otworów i wstrzykiwanie znaczne ilości wody zmieszanej z piaskiem i chemikaliami. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia powierzchni ziemi i wód podziemnych jako źródła wody pitnej dla ludności" - informuje rosyjski koncern.

"Moratorium na szczelinowania hydraulicznego została nałożona we Francji i Bułgarii. Rząd czeski proponuje wprowadzenia czasowego moratorium na pól gazu łupkowego rozwoju. We wrześniu 2012 roku niemieckie Ministerstwo Ekologii wydała zalecenie w sprawie zakazu szczelinowania hydraulicznego w pobliżu źródeł wody pitnej i studni mineralnych. W niektórych amerykańskich stanach moratorium na szczelinowania hydraulicznego jest już w życie" - dodaje koncern.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom: "słabe" wyniki poszukiwań gazu łupkowego w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!