Gazprom sugeruje podwyżkę ceny gazu

Gazprom sugeruje podwyżkę ceny gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosjanie i Polacy przystąpią do rozmów w EuRoPol Gazie w lepszej atmosferze. Ale problemy do rozwiązania są trudne. Do omówienia jest m.in. kwestia ceny rosyjskiego gazu dla Polski.

Pod koniec lipca planowane jest walne EuRoPol Gazu, spółki eksploatującej gazociąg jamalski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) (48 proc.), Gazprom (48 proc.) i Gaz Trading (4 proc.) mają zatwierdzić jej sprawozdania finansowe za lata 2005, 2006 i 2007. Jeszcze przed walnym dojdzie do dwóch spotkań: 23 lipca rady nadzorczej, a 15 lipca przedstawicieli strony polskiej i rosyjskiej. Ich celem jest rozwiązanie problemów, które dzielą akcjonariuszy - czytamy w "Pulsie BIznesu".

Porozumienie nie będzie łatwe. Do omówienia jest m.in. kwestia ceny rosyjskiego gazu dla Polski. - Zastanowimy się, czy składowe formuły, czyli cena oleju napędowego i mazutu, oddają tempo wzrostu cen ropy naftowej. Rozważymy jej zmianę - mówi rozmówca "PB" zbliżony do Gazpromu.

To wróży podwyżkę. Cena gazu jest uzależniona od cen ropopochodnych, ale rezultat ich wahań jest widoczny w stawkach za importowany gaz dopiero po dziewięciu miesiącach - wyjaśnia "PB".

To nie koniec problemów. Na konflikty dotyczące wysokości taryf EuRoPol Gazu (opłata za tranzyt gazu) z ubiegłych lat nałożył się spór dotyczący taryfy na 2008 r. Czteroosobowy zarząd EuRoPol Gazu tradycyjnie podzielił się na dwa obozy: polski, który występował do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o wyższą taryfę, i rosyjski, któremu zależy na tańszym przesyle gazu do Niemiec. Prezes URE przychylił się do stanowiska polskiej części zarządu, reprezentowanej przez prezesa Michała Kwiatkowskiego i wiceprezesa Jerzego Tabakę. Jurij Kałużskij i Jewgienij Wasjulkow, reprezentanci Gazpromu, w marcu złożyli odwołanie od decyzji prezesa URE do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - czytamy w "PB". - Nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy - informuje Maciej Gieros z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Interwencja sądu nie będzie konieczna, jeśli Polacy i Rosjanie osiągną we wtorek konsensus. - Strony zgadzają się co do wszystkich składowych taryfy EuRoPol Gazu. Poza jedną. Chodzi o stopę zwrotu z kapitału. Ma ona zabezpieczyć pieniądze na inwestycje i bezawaryjne funkcjonowanie gazociągu. Zdaniem Rosjan, to wystarczy, by spółka funkcjonowała sprawnie, a najlepiej non profit - mówi informator "Pulsu Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!