XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazprom szuka sojuszników ws. gazociągu północnego

Gazprom szuka sojuszników ws. gazociągu północnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Moskwa na gwałt kusi lukratywnymi kontraktami zachodnie koncerny, by z ich pomocą złamać opór Polski i państw nadbałtyckich wobec gazociągu przez Bałtyk.

W ostatni wtorek Gazprom sprzedał państwowemu holenderskiemu Gasunie 9 proc. udziałów w Nord Stream, które dotąd należały do niemieckich wspólników konsorcjum. Trzy czwarte rur do pierwszej nitki gazociągu zrobi niemiecka firma Europipe i Nord Stream już podkreśla, że dla huty z zagłębia Ruhry będzie to bajeczny interes - cały kontrakt na rury ma wartość ponad 1 mld euro. W dno Bałtyku te rury ma wpuścić włoska firma Saipem, z którą wstępne porozumienie Nord Stream podpisał we wrześniu - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Przed październikowym szczytem UE - Rosja Gazprom sfinalizował też przejęcie połowy gazociągów niemieckiej firmy Wingas, która będzie rozprowadzać po Europie surowiec dostarczany przez Bałtyk. Norweski koncern StatoilHydro dostał udziały w spółce, która zapewni Rosjanom know-how, pieniądze i sprzęt na eksploatację złóż w Arktyce, które dostarczą gaz dla Nord Stream. W lipcu udziałowcem tej arktycznej spółki został już francuski Total - przypomniał dziennik.

Moskwa dba też o stworzenie wrażenia, że Nord Stream popierają polityczni dyrygenci Europy. Gazprom odstąpił Holendrom udziały Nord Stream w obecności Władimira Putina i premiera Holandii, pierwsi o wyborze partnerów do arktycznych złóż dowiedzieli się od Putina prezydent Francji i premier Norwegii.

Wystarczy uważnie przeczytać komunikaty o tych umowach, by odkryć, że większość z nich dopiero trzeba sprecyzować. Nie wiadomo, ile Holendrzy zapłacą za udziały w Nord Stream, kiedy niemieckie huty dostaną zamówienie na rury, a Włosi - na ich układanie. Szczegóły kontraktów z Total i StatoilHydro zostaną ustalone za dwa lata - czytamy w "GW".

Rosjanie nie mają wątpliwości, dlaczego Moskwa kusi zachodnie koncerny obietnicą lukratywnych kontraktów. "Władze Rosji kawałkami rury werbują sobie sojuszników w Europie" - ironicznie skomentował portal gazeta.ru umowę Gazpromu z Gasunie.

Ta kampania propagandowa ruszyła, bo budowa Nord Stream stoi pod znakiem zapytania z powodu oporu państw nadbałtyckich. Najpierw Warszawa wytknęła konsorcjum, że nie uwzględniło polskich praw do oceny inwestycji na wodach przy Bornholmie. Zamiast uwzględnić polskie prawa, Nord Stream wolało zmienić trasę rury.

We wrześniu Estonia zablokowała inwestycję, nie zgadzając się na badania swoich wód przed ułożeniem rury, a w październiku zmiany trasy zażądała Szwecja - przypomniała "Gazeta Wyborcza".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom szuka sojuszników ws. gazociągu północnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!