Gazprom uległ ultimatum Litwy i zaczął negocjacje

Gazprom uległ ultimatum Litwy i zaczął negocjacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odbyła się pierwsza runda rozmów Wilna z Gazpromem o rozwiązaniu sporu na temat cen gazu i wprowadzeniu europejskich reform, które blokują Rosjanie - poinformował rząd Litwy.

Do spotkania przedstawicieli rządu Litwy i Gazpromu doszło w ostatni piątek, w odpowiedzi na ultimatum Wilna. Rząd Litwy 3 marca zagroził, że jeśli Rosjanie w ciągu 60 dni nie podejmą rozmów, to Wilno skieruje sprawę do międzynarodowego arbitrażu. Po piątkowym spotkaniu strony postanowiły kontynuować rozmowy - poinformował rząd Litwy w komunikacie cytowanym przez agencję AFP.

Spór zaczął się w zeszłym roku w związku z przygotowaniami Litwy do wprowadzenia tzw. trzeciego pakietu energetycznego UE - pakietu reform, które mają zwiększyć konkurencję na europejskim rynku energetycznym i uniezależnić europejskich konsumentów od gazowych monopolistów. Ma to kluczowe znaczenie dla Litwy i innych państw nadbałtyckich, które importują gaz wyłącznie z Rosji.

Wilno zdecydowało się na radykalną wersję unijnych reform i postanowiło, że firmy handlujące gazem nie mogą być jednocześnie właścicielem gazociągów. Rząd Litwy zdecydował się na to, zarzucając kontrolowanej przez Gazprom spółce Lietuvos Dujos blokowanie inwestycji, które mają otworzyć gazowy rynek dla konkurencji. Chodzi o gazoport w Kłajpedzie oraz połączenie gazowe z Polską. Trzy lata temu polska firma Gaz-System prowadziła postępowanie w sprawie budowy takiej rury na Litwę, ale Lietuvos Dujos nie zgłosiło się i projekt odłożono na półkę.

Gazprom jest głównym przeciwnikiem unijnych reform i namawiał Litwę, by na zasadzie wyjątku przyznała Rosjanom prawo do handlu gazem i posiadania oraz zarządzania gazociągami. Roszczenia Gazpromu poparł niemiecki koncern E.ON Ruhrgas, który jest także akcjonariuszem Lietuvos Dujos.

Jednak Wilno oparło się tej presji. A jesienią zeszłego roku Gazprom zapowiedział, że nie obniży ceny gazu Litwie, choć ta rabaty Łotwie. Oba te państwa płacą za rosyjski gaz dużo drożej niż Niemcy - jak we wrześniu zeszłego roku przyznał komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

W odpowiedzi rząd Litwy oskarżył Gazprom o praktyki monopolistyczne i nadużywanie swojej dominującej pozycji rynkowej. W styczniu Wilno zwróciło się do Komisji Europejskiej o śledztwo w sprawie tych monopolistycznych praktyk Gazpromu, ale dotąd Bruksela nie poinformowała o podjęciu takich działań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom uległ ultimatum Litwy i zaczął negocjacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!