Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gazprom wierzy, że ustanowi rekord eksportu gazu do Europy

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
01-09-2015 17:50
Gazprom wierzy, że ustanowi rekord eksportu gazu do Europy
Fot. mat. pras.

Pomimo trudnych warunków biznesowych, łączna sprzedaż koncernu (bez VAT, akcyzy i ceł) wzrosła w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku o 39,52 mld rubli. To o jeden procent więcej niż przed rokiem. Wówczas spółka osiągnęła sprzedaż na poziomie 2,91 bln rubli.

W wyniku zmiany kursów rosyjskiego rubla w stosunku do walut obcych, jak i konserwatywnych zasad finansowych Gazpromu, przychody netto spółki wykazały 50 proc. wzrost, od 450 mld rubli w I poł. 2014 do 675 mld rubli w I poł. 2015 roku, co znacznie przewyższyło oczekiwania rynku. Jak podkreśla spółka: stan środków pieniężnych spółki pozostał stabilny.
Spadł dług netto firmy. Wynosił on na koniec pierwszego półrocza obecnego roku 1,449 bln rubli. To o 12 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu 2015 roku spowodowany był zwiększeniem sprzedaży gazu w Europie. Przychody netto stanowiły 56 proc. całkowitej sprzedaży w tym okresie.

Perspektywy europejskiego eksportu w drugiej połowie roku pozostają dodatnie po najlepszym wyniku w lipcu br., w którym miesięczny eksport gazu do Europy i Turcji osiągnął rekordowy 1,5 roczny poziom - 14,3 mld m3 co stanowi wzrost o 23 proc. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.

Kolejny rekord w eksporcie rosyjskiego gazu odnotowano w sierpniu br. (28 proc. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku).

Zdaniem giganta: ta pozytywna tendencja w eksporcie gazu oznacza, że Gazprom może pobić swój rekord wszechczasów w eksporcie gazu. Według koncernu: pokazuje to również szczególnie silną symbiozę pomiędzy Gazpromem i jego największymi europejskimi odbiorcami, a indeksowane ceny ropy czynią gaz bardziej atrakcyjnym niż węgiel, biorąc pod uwagę zarówno sprawy finansowe, jak i środowiskowe

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP