XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazprom wyciska pieniądze od niemieckiego E.ON

Gazprom wyciska pieniądze od niemieckiego E.ON
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosjanie grożą, że mogą nie dopuścić niemieckiego koncernu E.ON do złóż gazu na Syberii, który będzie transportowany rurą Nord Stream pod Bałtykiem. Za prawo do eksploatacji syberyjskich złóż Rosjanie chcą nie tylko dostępu do węgierskiego rynku gazu, ale też dopłaty.

E.ON jest od dziewięciu lat strategicznym akcjonariuszem Gazpromu i jedną zachodnią firmą energetyczną, której przedstawiciel zasiada w radzie dyrektorów rosyjskiego koncernu. Mimo to Niemcy nie mogą liczyć na ulgowe traktowanie przez rosyjskiego partnera. Gazprom domaga się od E.ON wyższej zapłaty za udziały w syberyjskich złożach Jużnorusskoje, które będą głównym zapleczem surowca dla gazociągu Nord Stream przez Bałtyk.

Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew zagroził, że jeśli negocjacje nie zostaną sfinalizowane do jesieni, to E.ON może być wykluczony z eksploatacji złóż, która ma się zacząć pod koniec tego roku. Zasoby Jużnorusskoje ocenia się na 700 mld m sześc. gazu. Docelowe wydobycie wyniesie 25 mld m sześc. rocznie, czyli prawie dwa razy więcej niż Polska potrzebuje na rok.

W lipcu zeszłego roku E.ON umówił się z Gazpromem, że obejmie 25 proc. minus jedną akcję syberyjskich złóż w zamian za 50 proc. minus jedną akcję węgierskich spółek, które zajmują się hurtowym handlem gazu i jego magazynowaniem oraz 25 proc. plus jedną akcję spółki E.ON Hungaria, handlującej gazem i energią elektryczną na Węgrzech. Dwie pierwsze spółki E.ON odkupił pół roku wcześniej od koncernu MOL za 450 mln euro plus 600 mln euro przejętego długu. Zdaniem rosyjskich analityków cytowanych przez dziennik "Kommiersant" 25 proc. udziałów w złożach może być warte 1-1,2 mld dolarów, a węgierskie spółki E.ON - najwyżej 800 mln dolarów. Tyle, że po transakcji Gazprom będzie decydować o strategicznych decyzjach węgierskich spółek E.ON. Natomiast niemiecki koncern nie będzie miał takiego wpływu na eksploatację złóż.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom wyciska pieniądze od niemieckiego E.ON

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!