Gazprom zaprzecza, że poparł RosUkrEnergo

Gazprom zaprzecza, że poparł RosUkrEnergo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazprom zaprzeczył w niedzielę, że poparł spółkę RosUkrEnergo (RUE) w jej sporze z Naftohazem przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie.

- W końcu bieżącego tygodnia pojawiły się pogłoski, jakoby Gazprom udzielił poparcia jednej ze stron w sądowym sporze o gaz w podziemnych magazynach na Ukrainie. Nie odpowiada to rzeczywistości - oświadczyła służba prasowa rosyjskiego monopolisty.

Informację o poparciu Gazpromu dla RUE podał w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło w rosyjskim koncernie. Gazeta podkreśliła, że Gazprom był dotąd innego zdania - nie tylko nie popierał RosUkrEnergo, ale nawet obarczał spółkę odpowiedzialnością za styczniową wojnę gazową między Rosją i Ukrainą.

Według rozmówcy "Kommiersanta" we wtorek Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie wstępnie zapoznał się ze stanowiskami stron w postępowaniu, w ramach którego RUE domaga się od Naftohazu uregulowania wynoszącego 600 mln dolarów długu za gaz dostarczony w 2008 roku, a także zwrotu 11,5 mld metrów sześciennych surowca, przechowywanego w podziemnych magazynach gazu na Ukrainie. Wartość tego paliwa szacowana jest na 3 mld USD.

Dementi Gazpromu pojawiło się po rozmowach, jakie w Moskwie od piątku prowadzili szefowie Naftohazu Ihor Dydenko i Wołodymyr Trikolicz.

Wcześniej ukraiński koncern informował, że już w styczniu porozumiał się z Gazpromem w sprawie przejęcia paliwa, które znajdowało się w magazynach na Ukrainie, a które należało do RosUkrEnergo.

RUE jest zarejestrowana w Zug, w Szwajcarii. Należy w połowie do Gazpromu i do dwóch ukraińskich biznesmenów: Dmytra Firtasza i Iwana Fursina. Ten pierwszy - jak utrzymują rosyjskie media - jest sponsorem finansowym prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i jego obozu politycznego.

RosUkrEnergo pośredniczyła do niedawna w rosyjsko-ukraińskim handlu gazem, lecz zawarte 20 stycznia porozumienie, kończące wojnę gazową między Rosją i Ukrainą, usunęło ją z ukraińskiego rynku. Domagała się tego premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

RUE sprzedawała też gaz m.in. do Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec i Słowacji. Z powodu sporu o własność paliwa, zgromadzonego w podziemnych zbiornikach na Ukrainie, RosUkrEnergo nie wywiązuje się z kontraktów na dostawy gazu do Polski. W 2009 roku RUE powinna dostarczyć Polsce 2,5 mld metrów sześciennych surowca.

Cytowane przez "Kommiersanta" źródło zbliżone do Firtasza utrzymywało, że zmiana stanowiska Gazpromu w sporze RUE z Naftohazem była konsekwencją podpisania przez Ukrainę i Unię Europejską deklaracji w sprawie modernizacji ukraińskiej sieci gazociągów.

Rosja uznała, że pominięcie jej w tych uzgodnieniach jest nieprzyjaznym krokiem i zagroziła rewizją współpracy energetycznej z UE. Odwołała też rosyjsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe, które były planowane na 8 kwietnia w Moskwie.

Podczas tych rozmów miała być rozpatrzona prośba Kijowa o przyznanie kredytu stabilizacyjnego w wysokości 5 mld USD.

Zobacz także: Gazprom poparł RosUkrEnergo w jej sporze z Naftohazem

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!