XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gazprom zbuduje gazociąg łączący Syberię z Pacyfikiem

Gazprom zbuduje gazociąg łączący Syberię z Pacyfikiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski koncern gazowy Gazprom poinformował, że rozpoczyna budowę centrum produkcji gazu w Republice Sacha w Jakucji. Firma chce rozpocząć wydobycie na olbrzymim polu naftowo-gazowym Czajadinskoje na Syberii i połączyć je systemem gazociągów z Władywostokiem.

Gazprom ocenia zasoby gazu na polu Czajadinskoje na 1,2 bilionów metrów sześciennych to prawie dwukrotnie więcej gazu niż wydobyto w Rosji w 2011 roku. Z kolei zasoby ropy naftowej i kondensatu ocenianie są na 79,1 mln ton. Koncern chce rozpocząć wydobycie ropy w 2014 r., a gazu w 2017 r.

Gazociąg, który zamierza budować Gazprom, połączy Jakucję i Władywostok nad Pacyfikiem. Licząca 3,2 tys. km trasa będzie przebiegać równolegle do ropociągu Syberia Wschodnia - Ocean Spokojny, co - ze względu na istniejąca juz infrastrukturę - pozwoli obniżyć koszty jego budowy. Gazociągiem będzie można przesyłać rocznie 61 mld metrów sześciennych paliwa. Inwestycja ma być gotowa w 2017 roku. Projekt będzie realizowany w trudnych warunkach naturalnych i klimatycznych. Temperatura w Jakucji może spaść nawet poniżej 50 st. C w miesiącach zimowych. Skomplikowane będzie też doprowadzenie gazociągu do wybrzeża Pacyfiku - trasa przetnie torfowiska, góry i obszary o podwyższonej aktywności sejsmicznej.

Rosyjski koncern szacuje, że zainwestuje 1 bilion 200 mld rubli (ok. 36 mld dol.) w rozwój wydobycia na polu Czajadinskoje i budowę gazociągu. Równocześnie w Biełogorsku mają powstać zakłady chemiczne i zakłady produkcji helu.

Kolejnym etapem rozwoju infrastruktury paliwowo-gazowej na Syberii mają być inwestycje związane z polem Kowykta, w Obwodzie Irkuckim. Pole to zostanie połączone 800 km gazociągiem z Jakucją, dzięki czemu zyska także dostęp do wybrzeża Rosji nad Pacyfikiem.

Rozważana jest także budowa połączeń gazowych z Irkuckiem i Krasnojarskiem, dzięki czemu azjatycka sieć gazowa Rosji zostanie połączona z europejską.

Gazprom informuje, że złoża w Jakucji mają być przeznaczone do zaopatrzenia w surowiec rosyjskich konsumentów oraz na eksport. W tym drugim celu Gazprom zamierza zbudować terminal gazu LNG we Władywostoku.

Zdaniem przedstawicieli koncernu, azjatycki rynek gazu jest tak samo perspektywiczny jak europejski, a być może nawet bardziej. Wskazują na znaczne zasoby gazu we wschodnie części Rosji - 53 mln metrów sześciennych na lądzie i 15 bln metrów sześciennych na morzu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom zbuduje gazociąg łączący Syberię z Pacyfikiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!