PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gazyfikacja węgla – szansa dla kopalń i dla środowiska

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
28-02-2017 09:54
Gazyfikacja węgla – szansa dla kopalń i dla środowiska

Jerzy Kurella, ekspert Instytutu Staszica, w przeszłości prezes PGNiG i Tauronu.

Fot. PTWP (Szymon Jankowski)

Pozostając przy swojej domenie energetycznej proponuję bardzo poważne podejście do kwestii zgazowania węgla w Polsce. Niedawno postawiłem tezę, że „Polska może być liderem w procesie przetwarzania węgla”. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem, ale też z licznymi pytaniami o realne korzyści płynące z zastosowania na szeroką skalę czystych technologii węglowych – mówi wnp.pl Jerzy Kurella, ekspert Instytutu Staszica, w przeszłości prezes PGNiG i Tauronu.

Zdaniem Jerzego Kurelli powinniśmy się zainteresować nie tylko węglem kamiennym i jego odpadami, ale też węglem brunatnym.
- Kwestia zagospodarowania węgla brunatnego jest ważna, ponieważ znacząca część polskiej energetyki jest oparta na tym surowcu, słusznie uważanym za wyjątkowo szkodliwy dla środowiska. Trzeba też zaznaczyć, że Polska Grupa Energetyczna S.A. – główny producent i przetwórca węgla brunatnego w Polsce – przez ostatnie lata dokonała ogromnego wysiłku technologicznego i finansowego, aby minimalizować negatywny wpływ spalania tego surowca na środowisko naturalne. Jednak problem ciągle istnieje, zwłaszcza w tzw. worku turoszowskim. Należy zaznaczyć, że nie jest to specyficznie polski problem, bo pokłady węgla brunatnego występują przede wszystkim w Europie Południowej i Wschodniej, czyli akurat w krajach, które są mniej zamożne i nie mają własnych źródeł energii jak ropa i gaz. W tych państwach wykorzystanie na szeroką skalę czystych technologii węglowych - opartych na mniej skomplikowanych i tańszych procesach technologicznych - może stać się polskim hitem eksportowym. Polskie firmy projektowe, przy współpracy polskich instytutów badawczych i przy wykorzystaniu dostępnego na świecie know-how, o czym pisałem poprzednio, będą mogły oferować kompletne instalacje zgazowania węgla kamiennego i brunatnego, aby eksportować je w regionie, tak jak kiedyś czyniły to Megadex czy Ciech – tłumaczy Kurella.

Czym powinna charakteryzować się technologia w naszych warunkach?

- Przede wszystkim musi posiadać dużą elastyczność w zakresie stosowania surowców, to znaczy umożliwiać zastosowanie mieszanek surowcowych takich jak biomasa, węgiel, odpady stałe oraz węgiel brunatny. Niezwykle ważna jest możliwość wydajnego zgazowania materiałów węglowych niskiej jakości, jakimi są odpady węglowe i zanieczyszczone miały. W takim zakresie należy wesprzeć te głosy w dyskusji nad nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, które dopuszczają dalszą produkcję mułów i miałów węglowych. Sensowne i reglamentowane – czyli wyłącznie do celów przemysłowych, w tym do zgazowania węgla – wykorzystanie odpadów węglowych, usprawni proces wydobycia węgla w polskich kopalniach, poprawi ich efektywność, wychodząc jednocześnie naprzeciw słusznym postulatom organizacji ekologicznych o ograniczeniu czy wręcz zakazaniu stosowania paliw niskiej jakości w spalaniu konsumenckim – podkreśla ekspert.

KOMENTARZE (13)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 343 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

794 350 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP