XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Geofizyka Kraków testuje pola gazowe dla Aurelian Oil & Gas

Geofizyka Kraków testuje pola gazowe dla Aurelian Oil & Gas
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brytyjska spółka paliwowa Aurelian Oil & Gas przystąpiła do testów sejsmicznych na polu gazowym Trzek-1 w Wielkopolsce. Firma bada możliwości komercyjnej eksploatacji tamtejszego złoża. Badania wykonuje Geofizyka Kraków.

- Nasza spółka rozpoczęła w okolicach Swarzędza realizację badań sejsmicznych na zlecenie spółki Energia Zachód. Prace potrwają kilka miesięcy i obejmą tereny gmin: Nekla, Środa Wielkopolska, Dominowo, Kórnik, Kleszczewo, Poznań, Swarzędz, Pobiedziska i Kostrzyn - powiedziała w poniedziałek PAP Magda Bachalska z Geofizyki Kraków.

- Ich rezultatem będzie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne (3D) badanego terenu, służące zlokalizowaniu obszarów, gdzie mogą występować złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego - dodała.

Właścicielem koncesji, na której pracuje Geofizyka Kraków jest zleceniodawca badań - spółka Energia Zachód (polski przedstawiciel brytyjskiej firmy Aurelian Oil & Gas; Aurelian kontroluje 90 proc. polskiej spółki).

Aurelian, planuje instalację urządzeń wydobywczych i budowę zakładów gazowniczych, podłączonych do lokalnej infrastruktury. Liczy, że sprzedaż gazu klientom mogłaby się rozpocząć od września 2009 r.

Wstępnie - na podstawie obecnych testów i pierwszej poziomej studni - oceniono potencjał wydobywczy pola na 60 mln metrów sześc. gazu rocznie. Z początkiem 2010 r. przewidywane jest uruchomienie dalszych poziomych studni. Pierwsze testy m.in. na ciśnienie gazu przeprowadzono w listopadzie ub.roku.

Prace na polach gazowych w Wielkopolsce prowadzone są przy użyciu tzw. wibratorowej metody wzbudzania fal. Polega ona na wytwarzaniu niewielkich, prawie nieodczuwalnych drgań gruntu przy użyciu pojazdów zwanych wibratorami. W trudno dostępnych miejscach, gdzie niemożliwy jest wjazd wibratorów, stosuje się metodę dynamitową.

- Powstała w ten sposób fala sejsmiczna, po odbiciu się od kolejnych warstw podłoża, rejestrowana jest przez rozłożone na ziemi specjalne czujniki - geofony, które połączone są kablami z bardzo czułą aparatura telemetryczną. Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, obrazuje się geologiczną budowę podłoża - powiedziała PAP Bachalska.

Sejsmika jest metodą rozpoznania geologicznej budowy podłoża na podstawie informacji uzyskanych w wyniku rejestracji fali sejsmicznej, wzbudzonej za pomocą specjalistycznego sprzętu. Metoda ta jest skuteczna w badaniach skorupy ziemskiej nawet do głębokości kilku kilometrów.

Geofizyka Kraków Sp. z o.o. jest firmą wykonującą badania geofizyczne na potrzeby poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wód geotermalnych. Istnieje od 1956 r., na stałe zatrudnia ponad 700 osób; posiada cztery oddziały zagraniczne: na Słowacji, w Czechach, Libii i Pakistanie. Właścicielem 100 proc. udziałów w firmie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG).

Notowany na rynku AIM w Londynie Aurelian ma w Polsce pięć koncesji. Działa też w Rumunii, Bułgarii i na Słowacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Geofizyka Kraków testuje pola gazowe dla Aurelian Oil & Gas

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!