GIE: Europa Płd.-Wsch. przygotowuje się do dywersyfikacji gazowej

GIE: Europa Płd.-Wsch. przygotowuje się do dywersyfikacji gazowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europa Południowo-Wschodnia przygotowuje się do dywersyfikacji gazowej; infrastruktura regionu wymaga rozbudowy i modernizacji, by zerwać z zależnością od jednego dostawcy - oceniono w czwartek na konferencji Gas Infrastructure Europe (GIE) w Sofii.

Regionalna infrastruktura gazowa musi zostać rozszerzona i zmodernizowana, potrzebne są połączenia gazowe między północą i południem Europy, co pozwoli Europie Południowo-Wschodniej przełamać swoje uzależnienie od jednego dostawcy - podkreślili uczestnicy 14. konferencji GIE. Jest to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w europejskim sektorze gazowniczym.

Jedynym dostawcą gazu ziemnego dla tego regionu jest obecnie Rosja, od której część krajów, w tym Bułgaria, jest prawie całkowicie zależna. Spowodowało to bardzo poważne perturbacje w 2009 r. podczas ukraińsko-rosyjskiego konfliktu gazowego - zauważono.

Podpisanie porozumień w sprawie budowy regionalnych interkonektorów oraz postęp w tworzeniu sojuszu energetycznego, w tym prace nad ustawodawstwem w mających do niego należeć krajach, stwarzają realne możliwości zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego, a także dywersyfikacji źródeł i tras dostaw gazu ziemnego dla Europy Południowo-Wschodniej - ocenił wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz w transmitowanym wystąpieniu wideo.

Powstanie gazowego hubu w Bułgarii - projektu cieszącego się poparciem UE - zostało ocenione jako perspektywiczne z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw dla całego regionu. Zgodnie z zamierzeniami do hubu może płynąć gaz ze źródeł na Morzu Kaspijskim, gaz rosyjski oraz skroplony gaz z planowanego terminalu w greckim Aleksandrupoli. Jego budowę powinna poprzedzać nie tylko modernizacja całej regionalnej infrastruktury, lecz przede wszystkim połączenie jej elementów - podkreślono na konferencji.

Regionalne plany inwestycyjne w dziedzinie dostaw gazu mają na celu nie wyeliminowanie jednego dostawcy, lecz zagwarantowanie dywersyfikacji tras, bez wyłączania przy tym obecnych państw tranzytowych - podkreślił premier Bułgarii Bojko Borysow.

"Rosyjski gaz powinien podporządkowywać się europejskim regułom, a my powinniśmy przygotować nasze krajowe gazociągi do dywersyfikacji" - podkreślił. Dodał, że odwlekane latami powstanie połączeń gazowych między krajami bałkańskimi posuwa się naprzód. Najbardziej zaawansowana jest budowa interkonektora z Rumunią, który powinien być gotowy do końca roku; w tym roku ma też ruszyć budowa połączenia z Grecją; projekt połączenia z Turcją jest gotowy i obecnie uzgadniany z Ankarą, podobnie jak projekt interkonektora z Serbią.

Szef bułgarskiej spółki transportującej gaz Bulgartransgaz Georgi Gegow ocenił, że kraj realizuje sześć przedsięwzięć ważnych dla dywersyfikacji tras i źródeł dostaw, uznanych przez UE za projekty o znaczeniu strategicznym. Najważniejsze z nich to poszerzenie krajowego zbiornika gazu Cziren (projekt wartości 220 mln euro), modernizacja infrastruktury przesyłowej (174 mln euro) i budowa hubu pod Warną (wartości jeszcze nie określono). Ich realizacja przybliży region do wspólnego celu - zliberalizowanego, integralnego rynku gazowego.

Podczas sofijskiej konferencji Bułgaria i Słowacja podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie badania możliwości realizacji projektu Eastring, który może stać się ważnym elementem przyszłego korytarza gazowego północ-południe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GIE: Europa Płd.-Wsch. przygotowuje się do dywersyfikacji gazowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!