XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Główny ekonomista Orlenu: Gaz i klimat

Główny ekonomista Orlenu: Gaz i klimat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie ma rozwoju społecznego bez zużycia energii. Jeśli chcemy chronić klimat i nadal się rozwijać, poszukujmy rozwiązań najtańszych.

W dniach 11-22 listopada na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywała się 19. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (COP19), której przewodniczyła Polska. Najpoważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed polityką klimatyczną jest ograniczenie spalania węgla, bo węgiel jest najbardziej emisyjny wśród pierwotnych źródeł energii. W dzisiejszych warunkach z perspektywy gospodarki światowej węgiel jest najtańszym źródłem energii a jego ogromne zasoby spoczywają w krajach rozwijających się, czyli tam, gdzie popyt na energię będzie wzrastał najszybciej. Problem redukcji emisji można zatem sprowadzić do pytania, czym zastąpić węgiel, by nie spowodować nadmiernego wzrostu cen energii, który ograniczyłby możliwości rozwoju najuboższych regionów świata. Odpowiedzi od kilku lat poszukuje Międzynarodowa Agencja Energii (MAE), think-tank afiliowany przy OECD, zajmujący się promocją i rozwojem alternatywnych źródeł energii, racjonalnych polityk energetycznych, a także wielonarodowej współpracy w zakresie technologii energetycznych. Otóż MAE w swoim najnowszym raporcie “World Energy Outlook 2013”, który ukazał się następnego dnia po inauguracji COP19 wykazuje, że tym źródłem energii, które w horyzoncie do 2050 roku będzie wypierać węgiel z globalnego miksu energetycznego jest gaz ziemny.

Po pierwsze jest to paliwo, które przy dzisiejszych technologiach może być dostępne w odpowiednich ilościach praktycznie na każdym kontynencie. Jest to możliwe dzięki rewolucyjnej technologii wydobycia gazu ziemnego z pokładów niekonwencjonalnych (głownie ze skał łupkowych), z powodzeniem stosowanej i rozwijanej w USA, która na kontynencie amerykańskim już dowiodła, że może być jednym z najtańszych sposobów dostarczania energii i mniej ingeruje w środowisko naturalne i zdrowie człowieka, niż inne stosowane dzisiaj technologie pozyskiwania energii. Ponieważ pokłady łupków występują w przyrodzie dość powszechnie, wydobywany z nich gaz ziemny będzie surowcem energetycznym “demokratycznie” rozłożonym między kraje.

Po drugie, z powodu obfitych zasobów, które można szybko uruchomić, jest to paliwo tanie. Jak to widać w Ameryce, może być nawet tańsze od węgla. Efektem zwielokrotnienia ekonomicznie opłacalnych zasobów gazu ziemnego oraz postępu technologii wydobycia jest spektakularny spadek cen. Początkowo wydobycie gazu z łupków było najdroższą metodą wydobywania gazu ziemnego ale po dekadzie udoskonalania technologia ta należy do najtańszych. Tylko w latach 2010-2012 ceny gazu ziemnego spadły w USA o 40% i obecnie są ponad czterokrotnie niższe niż w Europie.

Po trzecie - zastąpienie węgla gazem ziemnym, który jest o połowę mniej emisyjny niż węgiel, jest najtańszą z dostępnych obecnie metod skutecznej redukcji emisji CO2 w skali globalnej. Z perspektywy sektora energii i zmian klimatu efekt jest natychmiastowy. Widać to na przykładzie spadku emisji CO2 w USA, gdzie proces wypierania węgla z energetyki nabiera tempa (kto nie chce czytać raportu MAE może zajrzeć do GW z 18/11).

Po czwarte gaz ziemny jest obecnie jedynym paliwem, które może skutecznie wspierać rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej, wytwarzających energię elektryczną w sposób “przerywany”. Jedną z zalet energetyki gazowej jest bowiem elastyczność.

Po piąte, przestawianie energetyki z taniego węgla na tani gaz kupi czas, niezbędny do rozwoju technologii dla energetyki przyszłości. Przy okazji uwolnione zostaną olbrzymie kwoty, które w desperacji przeznaczane są na wspieranie rozwoju dostępnych dzisiaj technologii, bez żadnej gwarancji, że to są “skuteczne” działania, chroniące klimat. Gdyby skuteczność polityki klimatycznej Unii Europejskiej oceniać na podstawie efektów, czyli już dokonanych redukcji emisji – byłaby to ocena niedostateczna. MAE uważa, że jeśli technologia CCS w zastosowaniu do gazu zdobędzie przewagę kosztową nad innymi odnawialnymi źródłami energii, to gaz ziemny może z paliwa przejściowego stać się paliwem docelowym w budowaniu gospodarki zeroemisyjnej.

Dlaczego zatem Unia Europejska tak się wzbrania przed poszukiwaniami gazu łupkowego? I czy zmieni swoje negatywne nastawienie? Eksperci MAE nie udzielają odpowiedzi na te pytania, bo nie mają one wiele wspólnego z ochroną klimatu. Są to pytania nie z dziedziny nauki, lecz polityki. A Polska, będąca na forum Unii Europejskiej upartym adwokatem łupkowej sprawy nie walczy ani o swoje ani przeciw nikomu, lecz o zachowanie rozsądku, by trwały rozwój nie stał się ofiarą złożoną na ołtarzu ochrony klimatu.

Źródło: Blog Głównego Ekonomisty PKN ORLEN - www.napedzamyprzyszlosc.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Główny ekonomista Orlenu: Gaz i klimat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!