PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Główny Geolog Kraju: jeszcze w tym roku trafimy na komercyjne złoża gazu łupkowego

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
24-03-2014 10:12 |  aktualizacja: 24-03-2014 10:38
Główny Geolog Kraju: jeszcze w tym roku trafimy na komercyjne złoża gazu łupkowego
Fot. PTWP

W ramach prowadzonych w tym roku odwiertów poszukiwawczych powinny znaleźć się takie, które ujawnią dużą ilość gazu łupkowego, nadającą się do komercyjnego wydobycia - mówi w rozmowie z wnp.pl Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju.

Dlaczego prace nad nową wersją ustawy prawo geologiczne trwały aż dwa lata, czy rząd lub poprzednie kierownictwo resortu środowiska nie nadawało dotąd sprawie odpowiedniego priorytetu?
- Każda wcześniejsza nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego była równie czasochłonna. Wynika to z komplikacji technicznej przepisów, ale także wielu zainteresowanych podmiotów: inwestorów, ekologów, Skarbu Państwa, geologów i górników itd. Uzgodnienie nowych zasad organizacji systemu koncesyjnego, w dodatku zgodnego z regulacjami UE, przy dużej liczbie rozbieżnych interesów zainteresowanych podmiotów wymaga czasu.

Jak doszło do tego, że w ramach tego samego rządu diametralnej zmianie uległo kierunkowe podejście do kształtu przepisów regulujących kwestię poszukiwań węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych? Co uważa Pan za najważniejsze w tym nowym podejściu?

- Duża zmiana dotyczy głównie rezygnacji z koncepcji NOKE. Moim zdaniem kierunkowe podejście nie zmieniło się; w autopoprawce rządu korekcie uległy narzędzia (prekwalifikacja, wzmocnienie MŚ, urzędów górniczych oraz inspekcji ochrony środowiska). Na obecnym etapie rozwoju projektu łupkowego w Polsce nie jest zasadne powoływanie nowej struktury biurokratycznej.

Jak, w świetle zasady, że prawo nie działa wstecz, wyglądać będzie kwestia obecnych koncesjonariuszy, którzy prowadzą już wg dotychczasowych regulacji poszukiwania gazu łupkowego w Polsce?

- Nowelizacja PGG przewiduje zachowanie ważności koncesji udzielonych przed dniem jej wejścia w życie. Dodatkowo przedsiębiorcy posiadający koncesje na poszukiwanie lub rozpoznawanie (z wyłączeniem koncesji wyłącznie na poszukiwanie) posiadają prawo, w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji, do przekształcenia koncesji w koncesje nowego rodzaju tj. koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złoża.

Warunkiem przekształcenia jest pozytywna weryfikacja podmiotu pod kątem bezpieczeństwa państwa (pozytywna ocena z postępowania kwalifikacyjnego) oraz wykonywanie dotychczasowej działalności zgodnie z warunkami określonymi w koncesji lub rozpoznanie i udokumentowanie co najmniej jednego złoża węglowodorów.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP