Gotowe studium wykonalności serbskiego odcinka South Stream

Gotowe studium wykonalności serbskiego odcinka South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Studium wykonalności serbskiego odcinka gazociągu South Stream jest już gotowe - poinformowała w komunikacie państwowa spółka gazowa Srbijagas. Gazociąg ma wejść do eksploatacji pod koniec 2015 roku.

Odcinek gazociągu przechodzący przez Serbię będzie miał 450 km długości i będzie wymagał zainwestowania 700 mln euro. Przebieg South Stream przez ten kraj uzgodniono w ramach szeroko zakrojonego porozumienia energetycznego zawartego na początku roku 2009. W ramach tej umowy firma Gazprom Nieft, naftowa filia Gazpromu, kupiła większościowe udziały w serbskim monopolu paliwowym NIS (Naftna Industrija Srbije). Rosjanie zobowiązali się zainwestować w serbską firmę 500 mln euro.

"Cieszę się, że (...) jesteśmy pierwszymi, którzy przygotowali jego studium wykonalności. Nasze wysiłki są skoncentrowane na rozpoczęciu budowy South Streamu w Serbii" - poinformował cytowany w komunikacie dyrektor generalny Srbijagas Dusan Bajatovic.

Dodał, że South Stream jest jednym z wielu projektów, które powstają przy strategicznej współpracy spółki z Gazpromem. Podkreślił, że gazociąg zapewni bezpieczeństwo dostaw gazu i przyniesie możliwość rozwoju sektora energetycznego i przemysłowego w Serbii i w całym regionie.

Zdaniem również cytowanego w komunikacie dyrektora generalnego projektu South Stream Marcela Kramera, Serbia jest ważnym krajem dla realizacji budowy gazociągu, a projekt jest korzystny dla mieszkańców tego kraju.

"Realizacja studium wykonalności to znaczący krok w kierunku rozpoczęcia projektu zgodnie z planem. South Stream zwiększy bezpieczeństwo dostaw, pobudzi rozwój gospodarczy i przyniesie korzyści dla środowiska" - zaznaczył. Jest on przekonany, iż kolejne narodowe studia wykonalności zostaną przygotowane zgodnie z planem.

Gazociąg South Stream ma liczyć 900 km i prowadzić z Rosji po dnie Morza Czarnego do Bułgarii, gdzie podzieli się na dwie nitki: północną - do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję. Jego przepustowość wyniesie 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Gazociąg, wart 20 miliardów dolarów, pozwoli Rosji eksportować gaz do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Głównym partnerem Gazpromu przy jego budowie jest włoska grupa Eni. To projekt konkurencyjny wobec wspieranego przez UE i USA gazociągu Nabucco, w którym uczestniczą: Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja. Nabucco ma zmniejszyć uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2012 rok. Od 2015 roku rurociągiem tym gaz z rejonu Morza Kaspijskiego ma popłynąć przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gotowe studium wykonalności serbskiego odcinka South Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!