Grad: idea bezpieczeństwa energetycznego wymaga solidarności w UE

Grad: idea bezpieczeństwa energetycznego wymaga solidarności w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Idea bezpieczeństwa energetycznego wymaga solidarności w ramach Unii Europejskiej - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister skarbu Aleksander Grad.

Dodał, że w Polsce to bezpieczeństwo jest realizowane m.in. poprzez budowę terminalu LNG i planowane elektrownie jądrowe.

"Idea bezpieczeństwa energetycznego (...) w ramach krajów członkowskich UE wymaga solidarności i też pewnej uczciwości w pojmowaniu tego bezpieczeństwa, nie tylko we własnym kraju. (...) Z tym jest dzisiaj jeszcze duży kłopot" - powiedział Grad. Dodał, że w tym zakresie Polska zrobiła jednak duży postęp.

Grad mówił też o terminalu do odbioru skroplonego gazu LNG, który ma powstać w 2014 roku w Świnoujściu. Jak zaznaczył, inwestycja ta jest "prawdziwą dbałością o bezpieczeństwo energetyczne Polski".

Jednocześnie minister jest krytyczny wobec tego, że przez lata nie inwestowano w rozbudowę magazynów na gaz. "Był z tym kłopot. Brakowało odwagi w podejmowaniu decyzji i pewnej osłony dla tego typu decyzji, źródeł finansowania" - powiedział. Dodał, że te inwestycje są jednak realizowane obecnie.

Zaznaczył, że z bezpieczeństwem energetycznym ma też związek decyzja rządu o budowie dwóch elektrowni jądrowych w Polsce. "PGE za to odpowiada, a minister Skarbu Państwa w ramach nadzoru właścicielskiego zobowiązany jest (...) przypilnować tego projektu. Po stronie PGE jest wszystko zrobione, aby ten termin, który był pierwotnie założony, mógł być zrealizowany" - podkreślił.

Zgodnie z nowym harmonogramem, pierwszy blok elektrowni jądrowej ma zostać oddany do użytku w 2022 roku. Początkowo rząd zakładał, że będzie to 2020 rok.

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam, spółki należącej do SP, mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym wskazał na inwestycje spółki, w tym: 1000 km nowych gazociągów przesyłowych w Polsce do 2014 roku, gazowe połączenia transgraniczne (Polska-Czechy, Polska-Niemcy) i gazoport LNG. "To są inwestycje o ogromnym zakresie, dotychczas nie realizowane w takiej skali w Polsce" - powiedział.

Zdaniem Chadama, dzięki nim Polska zwiększy do 2011/2012 roku o ok. 1 mld m sześc. możliwości importu gazu z innych źródeł niż kierunek wschodni. Od połowy 2014 roku będzie można sprowadzać 5 mld m sześc. gazu rocznie przez terminal LNG w Świnoujściu.

Gaz-System realizuje projekty inwestycyjne za 8 mld zł. Budowa terminalu LNG będzie kosztowała 2,41 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grad: idea bezpieczeństwa energetycznego wymaga solidarności w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!