PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Duon chwali się dobrymi wynikami

Autor: wnp.pl (DM)
13-11-2014 08:59
Grupa Duon chwali się dobrymi wynikami
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W trzecim kwartale 2014 r. Duon osiągnął 156,3 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co stanowi wzrost o 52 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 r.. Spółka zanotowała także bardzo dobre wyniki: EBITDA Grupy wyniosła 9 mln zł, a zysk netto 6 mln zł, co stanowi wzrost odpowiednio dwu- i trzykrotny w porównaniu do trzeciego kwartału 2013 r.

Wzrosty te to efekt rozwoju działalności w ramach segmentu obrotu - sprzedaży gazu odbiorcom końcowym na zasadzie TPA oraz zawartych transakcji na hurtowym rynku gazu.
W ramach działalności w segmencie obrotu w III kw. 2014 r., Duon sprzedając na zasadach TPA dostarczył odbiorcom końcowym 169 GWh gazu, a więc ponad dziesięciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. oraz o 37 proc. więcej niż w II kw. bieżącego roku. Liczba odbiorców gazu TPA wzrosła z 400 na koniec półrocza do 700 na koniec września 2014 r. W obszarze energii elektrycznej, wolumen sprzedaży do odbiorców TPA wyniósł 86 GWh, czyli o 39 proc. więcej niż w III kw. roku ubiegłego i o 5 proc. w stosunku do II kw. br. Liczba odbiorców energii elektrycznej w stosunku do stanu na koniec czerwca br. zwiększyła się o 700 i na koniec III kw. wyniosła 18 200.

Ponadto wzrost wyników segmentu obrotu, podobnie jak w drugim kwartale br., był efektem wysokich zysków w obszarze handlu hurtowego, dzięki pojawieniu się okazyjnych, atrakcyjnych możliwości transakcyjnych na rozwijającym się hurtowym rynku gazu ziemnego.

W rezultacie segment obrotu w trzecim kwartale 2014 r. odnotował 120,5 mln PLN przychodów ze sprzedaży oraz 6,6 mln zł EBITDA w porównaniu do 1,4 mln zł EBITDA w III kw. 2013 r.

W segmencie infrastruktury wzrosła sprzedaż gazu LNG: wolumeny zwiększyły się o 4 proc., a przychody ze sprzedaży o 7 proc. w porównaniu do III kw. ubiegłego roku, przede wszystkim dzięki przeprowadzonym w poprzednich okresach inwestycjom w instalacje regazyfikacji LNG. Nieco niższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku była natomiast sprzedaż gazu sieciowego. Segment infrastruktury w trzecim kwartale br. wygenerował 35,7 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 2,3 mln zł EBITDA.

Równolegle z publikacją wyników za trzeci kwartał, Duon podniósł prognozę wyników na rok 2014. Obecnie zakłada ona osiągnięcie w całym bieżącym roku przychodów ze sprzedaży w wysokości 608,7 mln zł, EBITDA na poziomie 36,2 mln zł oraz zysku netto w kwocie 22,4 mln zł, co stanowi wzrosty odpowiednio o 54 proc., 73 proc. i 209 proc. w stosunku do wyników za rok 2013. Powodem podwyższenia prognozy finansowej jest osiągnięcie w okresie trzech pierwszych kwartałów br. wyższych niż wcześniej zakładano przychodów ze sprzedaży oraz zysków na działalności w segmencie obrotu.

- Trzeci kwartał był kolejnym okresem intensywnego rozwoju segmentu obrotu, w którym nadal widzimy duży potencjał wzrostu ze względu na procesy liberalizacyjne, jakie zachodzą na rynkach energii elektrycznej i gazu. Planujemy wzmocnienie sił sprzedażowych w tym obszarze, by móc dotrzeć z naszą ofertą do jeszcze szerszego grona odbiorców. Inwestujemy także w rozwój segmentu infrastruktury, który w Grupie Duon stanowi bardzo stabilne źródło przepływów pieniężnych - rozwijamy nasze sieci gazowe, budujemy nową stację regazyfikacji LNG, a także wzmacniamy naszą flotę transportową o dodatkowe cysterny kriogeniczne i ciągniki, by przygotować się do wzrostu podaży LNG na rynku, jakiego oczekujemy w latach 2015 -2016 - mówi Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP