Grupa Duon może podwoić w 2013 roku sprzedaż gazu

Grupa Duon może podwoić w 2013 roku sprzedaż gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Duon liczy na utrzymanie kilkudziesioprocentowej dynamiki przychodów oraz dalszą poprawę rentowności w 2013 roku, a ten rok chce zamknąć nawet kilkumilionowym zyskiem netto. Spółka może w przyszłym roku sprzedać nawet dwa razy więcej gazu niż w 2012 r.

"W przyszłym roku spodziewamy się utrzymania kilkudziesięcioprocentowego tempa wzrostu przychodów" - powiedział w rozmowie z PAP prezes spółki, Mariusz Caliński.

Dodał, że 2012 rok grupa zakończy zyskiem netto, który może wynieść nawet kilka milionów złotych. Po trzech kwartałach Duon miał 0,76 mln straty netto.

Caliński zakłada, że w 2013 r. Duon może nawet dwukrotnie zwiększyć sprzedaż gazu.

"W 2013 r. nasz wolumen sprzedaży gazu może wzrosnąć nawet dwukrotnie w zależności od tempa zmian zachodzących na rynku" - powiedział prezes, dodając, że w 2012 roku Duon sprzeda powyżej 70 mln m sześc. gazu, głównie przez własne sieci dystrybucyjne.
"Na rynku TPA (z ang. third party access - sprzedaż za pośrednictwem infrastruktury firm trzecich - przyp. PAP) rozpoczniemy działalność w przyszłym roku" - wyjaśnił.

Duon spodziewa się w przyszłym roku również dalszej poprawy rentowności w segmencie gazowym.
"Naszym celem jest osiągnięcie minimum 7-8 proc. rentowności operacyjnej liczonej jako zwrot na aktywach dystrybucyjnych" - powiedział prezes.

Dodał, że w kolejnych dwóch latach Duon uruchomi 4 nowe lokalizacje LNG. Portfel zamówień grupy na sprzedaż LNG w 2014 r. to obecnie 50 mln m sześc.

"W latach 2013-2014 planujemy co prawda uruchomienie tylko 4 nowych lokalizacji LNG, ale będą to projekty generujące znaczące wolumeny. O ile w 2013 r. sprzedamy ok. 32 mln m sześc. LNG, to na 2014 r. mamy już podpisane umowy na 50 mln m sześc." - powiedział Caliński.

Duon rozważa też inwestycje w małe obiekty kogeneracyjne.

"Naszym zdaniem są one atrakcyjne w kontekście planowanych zmian legislacyjnych i wprowadzenia tzw. pomarańczowych certyfikatów" - powiedział prezes.

W 2013 roku Duon liczy na kilkudziesięcioprocentowy wzrost wolumenu w segmencie obrotu energią i ok. 4 proc. rentowności operacyjnej tej działalności.

"W pierwszym pełnym roku tej działalności liczymy na ok. 4 proc. rentowności operacyjnej, jednak jej osiągnięcie będzie zależne od pozyskanego finansowania bankowego w postaci kredytów lub gwarancji bankowych" - powiedział prezes.

"Chcemy koncentrować się na segmencie małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ tam możemy osiągać najwyższą rentowność" - dodał.

Duon rozpoczął sprzedaż energii na zasadzie TPA na początku 2012 roku i po trzech kwartałach tego roku uzyskał na tej działalności próg rentowności.

Do końca września grupa sprzedała 358,3 tys. MWh energii.

Duon chce być aktywnym graczem na giełdzie gazu TGE, podkreśla jednak, że efektywność tego rynku będzie zależna od działań PGNiG.

"Chcemy być aktywni i zawierać transakcje na tym rynku już od 20 grudnia. Kształt tego rynku będzie zależał jednak głównie od postawy PGNiG i aktywności tej spółki zarówno po stronie sprzedającego, jak i kupującego" - powiedział Caliński.

Prezes uważa, że deklarowana przez PGNiG sprzedaż 100 mln m sześc. gazu kwartalnie przez giełdę to zbyt mało. Z drugiej strony proponowane obligo ustawowe Caliński uznaje, za przesadnie wysokie.

"PGNiG deklarowało sprzedaż przez giełdę ok. 100 mln m sześc. kwartalnie, a obecnie w Sejmie trwają prace nad uchwaleniem obliga sprzedaży 30 proc. gazu. Uważam, że wstępna deklaracja PGNiG jest trochę zbyt niska, ale z drugiej strony proponowana wielkość obliga wydaje się mocno przesadzona" - powiedział.

Duon spodziewa się, że w ciągu najbliższych lat ceny gazu będą spadać, a energia elektryczna zdrożeje. "Naszym zdaniem w ciągu najbliższych 3-4 lat ceny gazu mogą spadać. Z jednej strony wpływ na to powinien mieć eksport taniego gazu z USA, a z drugiej wzrost podaży LNG, który nie zostanie w pełni skompensowany wzrostem popytu ze strony odbijających gospodarek światowych" - powiedział Caliński.

"Ceny energii w Polsce mogą natomiast w dłuższym terminie wzrosnąć. Planowanych jest wiele inwestycji w segmencie wytwarzania i przy obecnych cenach są one po prostu nieopłacalne. Poza tym obecna baza wytwórcza jest niewystarczająca i przy jakimkolwiek przestoju lub awarii bloku, ceny spotowe energii od razu dynamicznie zwyżkują" - dodał.

Grupa Duon prowadzi działalność w dwóch podstawowych obszarach: infrastruktury i obrotu. Działalność w segmencie infrastruktury skupia się na dostawach gazu ziemnego sieciowego i skroplonego poprzez własną infrastrukturę.
W ramach segmentu obrotu grupa prowadzi sprzedaż gazu ziemnego i energii elektrycznej odbiorcom końcowym na zasadzie TPA, tj. poprzez sieci operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Duon może podwoić w 2013 roku sprzedaż gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!