Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Duon rośnie w siłę

Autor: wnp.pl (DM)
13-05-2014 08:46

- W I kwartale 2014 roku uzyskaliśmy bardzo dobry wynik finansowy, lepszy niż w I kwartale ubiegłego roku, co pozwala z dużym optymizmem patrzeć na prognozę wyników w całym roku 2014 zakładającą około dwudziestoprocentowe wzrosty EBITu i zysku netto - powiedział Mariusz Caliński, prezes zarządu Grupy Duon.

Grupa osiągnęła ponad 131 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz 8,3 mln zł zysku EBITDA, co stanowi wzrost odpowiednio o 34 proc. i 17 proc. w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku.
- Cieszy nas dynamiczny rozwój segmentu obrotu, zwłaszcza rosnąca liczba klientów, którzy zdecydowali się wybrać Duon zmieniając sprzedawcę gazu i energii elektrycznej. W drugim, bardziej stabilnym segmencie naszej działalności, tj. w segmencie infrastruktury, również się rozwijamy. W marcu rozpoczęliśmy import LNG z nowego źródła – z fabryki LNG w Kaliningradzie, a także sprzedaż z kolejnej wybudowanej przez nas instalacji regazyfikacji LNG w miejscowości Leoncin. Pod koniec 2014 roku planujemy także zakończyć projekt budowy następnej stacji regazyfikacji, co pozwoli nam dalej zwiększać sprzedaż LNG - dodał Caliński,

Wzrost przychodów ze sprzedaży był rezultatem przede wszystkim intensywnego rozwoju sprzedaży gazu i energii elektrycznej poprzez infrastrukturę stron trzecich, realizowanej w ramach segmentu obrotu. Przychody osiągnięte ze sprzedaży tych produktów w I kw. br. przekroczyły 35 mln zł, co stanowi wzrost ponad dwukrotny w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Na zwiększenie przychodów ze sprzedaży segmentu obrotu znaczący wpływ miała działalność na hurtowym rynku gazu i energii elektrycznej – osiągnięte w I kw. br. obroty w ramach tego obszaru były prawie o 40 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i wyniosły 47,9 mln zł. W efekcie segment obrotu wygenerował 83 mln zł przychodów w porównaniu do 51 mln zł w I kw. 2013 r.

Segment infrastruktury w mniejszym stopniu przyczynił się do wzrostu skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. W porównaniu do I kw. 2013 r. wolumen sprzedaży LNG wzrósł o 1,2 mln m3 do 10,6 mln m3, przede wszystkim w efekcie sprzedaży realizowanej w nowych stacjach regazyfikacji LNG w Przasnyszu i Suwałkach, których budowa została zakończona w trakcie 2013 r. Nieznacznie zmniejszył się w porównaniu do I kw. 2013 r. wolumen sprzedaży gazu sieciowego, który w większej ilości niż w przypadku LNG dystrybuowany jest do klientów zużywających gaz na cele grzewcze. Z powodu cieplejszej zimy niż rok temu sprzedaż gazu do tej grupy klientów była niższa. Całkowite przychody segmentu infrastruktury wyniosły 47,8 mln zł, a więc wzrosły o 3,3 proc. w porównaniu do I kw. 2013 r.

EBITDA Grupy w I kw. 2014 r. wyniosła 8,3 mln zł w porównaniu do 7,1 mln zł w I kw. 2013 r. Do wyniku tego w większym stopniu kontrybuował segment infrastruktury, który wygenerował 5,5 mln EBITDA. EBITDA segmentu obrotu w I kw. 2014 r. wyniosła 2,9 mln zł, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w stosunku do I kw. 2013 r. Zysk netto Grupy wzrósł z poziomu 4,3 mln zł na koniec I kw. 2013 r. do 4,6 mln zł w I kw. 2014 r.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP