XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grybauskaite wierzy w połączenie gazowe Litwy z Polską

Grybauskaite wierzy w połączenie gazowe Litwy z Polską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite widzi szansę na głębszą współpracę w sektorze gazu pomiędzy Polską i Litwą. Wierzę, że powstanie połączenie gazowe Litwy z Polską - powiedziała PAP w piątek w Brukseli po zakończeniu szczytu europejskiego.

"Chcemy zrealizować wspólnie specjalny europejski projekt budowy połączenia gazowego pomiędzy Polską i Litwą" - powiedziała. Jak dodała, wierzy, że ten interkonektor - choć być może nie w najbliższych latach - powstanie. "Dlatego, że tworzymy pomiędzy państwami bałtyckimi i krajami skandynawskimi (wspólny - PAP) rynek energii elektrycznej, jak i rynek gazu. Myślę, że to będzie korzystne dla obu krajów i dla Europy, żeby połączyć region państw bałtyckich przez Polskę z rynkiem europejskim" - powiedziała.

Pytana o to, czy Litwa zamierza wybudować własną elektrownię jądrowa, odpowiedziała: "To jeszcze nie zostało zdecydowane. Decyzję w tej sprawie podejmie nowy rząd".

W 2012 r. polska spółka Gaz-System podpisała z litewską firmą Lietuvos Dujos umowę na sporządzenie studium wykonalności gazociągu, który ma połączyć oba kraje. Według wstępnych szacunków gazociąg miałby 562 km długości i umożliwiałby przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, a przy dodatkowych inwestycjach - do 4,5 mld m sześc. rocznie.

Litwa zamierza też wybudować siłownię atomową w miejscowości Wisaginia (Visaginas) na północy kraju, w miejscu zamkniętej ignalińskiej elektrowni atomowej. Inwestorem strategicznym projektu ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami strategicznymi - spółki energetyczne z Łotwy i Estonii.

Litewski centrolewicowy rząd stawia jednak pod znakiem zapytania realizację projektu, który przygotował poprzedni rząd prawicowy. Z jego obliczeń wynika, że koszt własny produkcji energii elektrycznej jest zbyt wysoki.

Litewski rząd zapowiedział, że bez rzeczywistego udziału partnerów: Łotwy i Estonii, a także możliwych innych partnerów, na przykład Polski, Litwa sama tego projektu nie będzie realizowała.

Do 1 lipca litewskie ministerstwo energetyki, wspólnie z partnerami: Łotwą, Estonią i koncernem Hitachi ma ustalić, czy w nowych warunkach projekt elektrowni jest dla nich możliwy do przyjęcia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grybauskaite wierzy w połączenie gazowe Litwy z Polską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!