XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Holendrzy pomogą budować gazociąg północny

Holendrzy pomogą budować gazociąg północny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podczas wizyty premiera Holandii Jana Petera Balkenende w Rosji planowane jest podpisanie porozumienia między rosyjskim Gazpromem i holenderskim Gasunie w sprawie włączenia tego drugiego do budowy Gazociągu Północnego po dnie Morza Bałtyckiego - poinformowało w poniedziałek źródło na Kremlu

Balkenende przylatuje w tym dniu do Moskwy na zaproszenie prezydenta Władimira Putina. Wizyta szefa holenderskiego rządu w stolicy Rosji potrwa do czwartku.

Jej głównym punktem będą wtorkowe rozmowy Balkenende z Putinem na Kremlu. Premier Holandii spotka się także z nowym szefem rosyjskiego rządu Wiktorem Zubkowem, weźmie udział w kilku panelach gospodarczych i wygłosi odczyt w prestiżowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).

- Rosyjska strona przywiązuje dużą wagę do rozmów z holenderskim premierem. Holandia jest jednym z czołowych partnerów gospodarczych Rosji w Europie - oświadczył przedstawiciel Kremla, którego cytuje agencja Interfax. - W czasie wizyty planowane jest zawarcie porozumienia między rosyjskim Gazpromem i holenderskim Gasunie o włączeniu tego drugiego do realizacji projektu Gazociągu Północnego.

Prace nad tą umową, na mocy której Gasunie przejmie udziały w Gazociągu Północnym, a Gazprom - w magistrali Balgzand Bacton Line (BBL), łączącej wybrzeże Holandii z Wielką Brytanią, trwały od października 2006 roku, kiedy to te dwa koncerny gazowe podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Porozumienie Gazpromu z Gasunie faktycznie pozwoli na przedłużenie Gazociągu Północnego do Holandii, a stamtąd do W. Brytanii, która jest najatrakcyjniejszym rynkiem gazowym w Europie. Podbicie W.Brytanii - to jeden ze strategicznych celów rosyjskiego monopolisty.

Szczegóły umowy między Gazpromem i Gasunie nie są znane. Wiadomo tylko, że list intencyjny zakładał, iż holenderski koncern obejmie 9 proc. udziałów w spółce Nord Stream, która projektuje, a także będzie budować i eksploatować bałtycką rurę.

Z kolei Gazprom otrzyma pakiet akcji BBL Company, operatora Balgzand Bacton Line. Wielkości tego pakietu nie ujawniono. Podawano tylko, że Gasunie zachowa co najmniej 51 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu.

Gasunie kontroluje obecnie 60 proc. akcji BBL Company. 235- kilometrową Balgzand Bacton Line od tego roku ma być tłoczone do 16 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Partnerami holenderskiego koncernu w tym projekcie są niemiecki E.ON-Ruhrgas (20 proc.) i belgijski Fluxys (20 proc.). E.ON - Ruhrgas jest jednocześnie jednym z dwóch - obok innego niemieckiego koncernu BASF-Wintershall - partnerów Gazpromu w Gazociągu Północnym, który w 2010 roku przez Morze Bałtyckie bezpośrednio połączy Rosję z Niemcami.

Rosyjski koncern ma 51 proc. papierów Nord Stream, a E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall - po 24,5 proc. Po wejściu Gasunie do spółki niemieckie koncerny będą kontrolowały po 20 proc. akcji. Pakiet kontrolny (51 proc.) operatora bałtyckiego gazociągu pozostanie w rękach Gazpromu.

Według wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa transakcja nie będzie wymianą aktywów: oba koncerny zapłacą za przejmowane akcje odpowiednio w Nord Stream i BBL żywą gotówką.

List intencyjny przewidywał też, że strony zbadają możliwość wykorzystania przez Gazprom gazowej infrastruktury Gasunie, w tym podziemnych magazynów gazu.

Gasunie dysponuje jedną z największych sieci przesyłowych w Europie. Łączna długość tworzących ją gazociągów przekracza 12 tys. km. Rocznie rurami tym przepływa ok. 100 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

Balkenende oświadczył przed wizytą w Moskwie, że Holandia nie obawia się ekspansji rosyjskich koncernów energetycznych i chce stać się centrum dystrybucji gazu ziemnego w północno-zachodniej Europie.

- Jesteśmy zainteresowani udziałem Gasunie w projekcie Nord Stream, co pozwoli dostarczać rosyjski gaz do W.Brytanii. Wzmocni to bezpieczeństwo energetyczne Holandii, gdy nasze własne wydobycie spadnie - zauważył szef holenderskiego rządu w wywiadzie dla dziennika "Wiedomosti".
- Przedłużenie Nord Stream odegra kluczową rolę w realizacji naszych planów, zmierzających do przekształcenia Holandii w centrum dystrybucji gazu w północno-zachodniej Europie. Holenderska sieć gazowa zostanie rozszerzona, by mogła przyjmować wielkie ilości gazu - z Norwegii, Rosji, Algierii i Bliskiego Wschodu - dodał Balkenende.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Holendrzy pomogą budować gazociąg północny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!