XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

IISS: Europa będzie zależna od dostaw gazu z Rosji

IISS: Europa będzie zależna od dostaw gazu z Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europa ma niewielkie pole manewru, jeśli chodzi o zmniejszenie zależności od dostaw rosyjskiego gazu, i przez najbliższe 25 lat będzie od nich zależna - ocenił w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).

Według raportu dostawy rosyjskiego gazu do Europy w najbliższych latach pozostaną w cieniu stosunków Moskwa-Kijów, a perspektywa budowy gazociągu Nabucco, dostarczającego gaz do Europy z Azji Środkowej z pominięciem terytorium Rosji, jest wątpliwa.

W dywersyfikacji źródeł dostaw raport IISS doszukuje się ryzyka, wskazując iż musi być stopniowa i uzupełniona innymi działaniami.

"Zróżnicowanie źródeł dostaw umocniłoby pozycję przetargową UE wobec Rosji, ale nie jest wolne od ryzyka. Jeżeli Europa zainicjowałaby agresywną, lecz w ostatecznym rachunku nieudaną próbę poszukiwań alternatywy dla rosyjskiego gazu, mogłaby na tym stracić, zniechęcając do siebie swoje najlepsze, w długofalowej perspektywie, źródło dostaw" - ostrzega raport.

Analitycy Instytutu zauważają zarazem, iż wyrażane wcześniej obawy, że Rosja zaaranżuje powstanie "gazowego OPEC-u" lub przyłączy się do "naftowego OPEC-u", zyskując tym samym większe możliwości wpływu na podaż energii na rynku europejskim, nie potwierdziły się.

W świetle dwuznacznego stanowiska Azerbejdżanu i Turkmenii, IISS uważa, iż największą nadzieją dla proponowanego gazociągu Nabucco są złoża gazu w płn. Iraku.

"Jednak bez dostaw z Turkmenii (która kilka miesięcy temu podpisała umowę na dostawy gazu do Chin - PAP), gazociąg mógłby zaspokajać tylko niewielką część zapotrzebowania UE na gaz i nie naruszyłby dominującej pozycji Gazpromu na europejskim rynku gazowym" - dodaje raport.

IISS zapatruje się pesymistycznie na perspektywę szybkiego rozwiązania sporu ukraińsko-rosyjskiego na tle dostaw gazu i zauważa, że budowa gazociągów omijających Ukrainę (Nord Stream i South Stream) wymagać będzie 3-5 lat.

"Komercyjnych stosunków Moskwy z Kijowem nie da się naprawić, jeżeli obie strony będą zdecydowane się kłócić, zwłaszcza gdy ich kłótnia dotyczyć będzie sposobów modernizacji starzejącej się sieci ukraińskich gazociągów" - zaznacza raport.

IISS nie wyklucza, iż UE będzie w związku z tym poszukiwać alternatywnych szlaków tranzytowych dla dostaw rosyjskiego gazu, omijających Ukrainę.

"Jeżeli rządy UE dojdą do wniosku, że to Ukraina ponosi główną winę za zakłócenia dostaw rosyjskiego gazu do Europy w styczniu 2009 r. i nie ma perspektyw ani na załagodzenie jej stosunków z Rosją, ani na otwarcie się Kijowa na zagranicznych inwestorów, którzy usprawniliby sieć gazociągów, to będą się skłaniać ku poszukiwaniu alternatywnych szlaków tranzytowych" - napisano w raporcie.

IISS sugeruje, by energetyczna strategia UE obejmowała: maksymalne zmniejszenie popytu na energię, poprawę infrastruktury poprzez usprawnienie systemu sieci i systemu magazynowania gazu oraz umiarkowaną i stopniową politykę dywersyfikacji źródeł dostaw i szlaków tranzytowych.

Forsowanie tempa projektu Nabucco byłoby - zdaniem IISS - "nieusprawiedliwionym działaniem w panice".

Raport przypomina ocenę Komisji Europejskiej przewidującą wzrost zużycia gazu w UE, a tym samym rosnącą zależność od importu. 84 proc. gazu spalanego w UE w 2030 r. będzie pochodziło z importu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IISS: Europa będzie zależna od dostaw gazu z Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!