Inspektorzy KE sprawdzają kontrakty z Gazpromem

Inspektorzy KE sprawdzają kontrakty z Gazpromem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urzędnicy Komisji Europejskiej badają, czy Gazprom nie zawierał tajnych porozumień z firmami gazowniczymi z krajów UE. Sprawdzane są dokumenty i przeszukiwane biura w dwudziestu europejskich firmach gazowych - w tym także polskich.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że jej inspektorzy rozpoczęli niezapowiedziane wizyty w firmach zajmujących się dostawami, przesyłem i magazynowaniem gazu w kilku krajach UE.

- Badamy potencjalne praktyki zagrażające konkurencji w dostawach gazu ziemnego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - powiedziała PAP rzeczniczka KE ds. konkurencji Amelia Torres.

- Potwierdzam, kontrola ma miejsce, jednak o szczegółach nie mogę mówić - stwierdziła dla wnp.pl Małgorzata Polkowska, rzecznik Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Najprawdopodobniej kontrola zakończy się jeszcze w tym tygodniu. Tyle że to dopiero początek. Specjaliści przebadają dokumenty zawierane przez europejskie firmy gazownicze z rosyjskim Gazpromem. Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska poinformowała agencję Bloomberg, że firma także poddawana jest inspekcji.

Czytaj także: Budzanowski: Polska nie boi się kontroli KE w PGNiG i Gaz-Systemie

Urzędników Komisji Europejskiej interesują umowy z Gazpromem, a w szczególności to, czy znalazły się w nich i zostały obwarowane ograniczeniami następujące kwestie:

- czy między Gazpromem a odbiorcą były porozumienia w sprawie cen surowca na lokalnym rynku,
- czy Gazprom zabraniał odsprzedaży dostarczonego surowca poza granice kraju lub jakimi było to obwarowane warunkami,
- czy Gazprom różnicował odbiorców, a części bez powodu odmawiał sprzedaży gazu,
- czy Gazprom nie zachęcał, w zamian za korzystne ceny, do rezygnacji z niektórych projektów infrastrukturalnych,
- jakimi zapisami Gazprom obwarowywał możliwość ewentualnego nieodebrania części gazu.

Co ciekawe, informacje na temat nieuczciwych praktyk ze strony Gazpromu docierały do Brukseli już począwszy od 2004 roku. Zanim urzędnicy zdecydowali się na kontrolę, początkowo wśród pracowników kilku firm gazowniczych przeprowadzona została anonimowa ankieta. Gdy okazało się, że część podejrzeń może być słuszna, Bruksela zdecydowała się na formalne kroki.

Gazprom to główny dostawca gazu na rynek Unii Europejskiej. Uzależnienie od gazu z Rosji szybko rośnie. Zwłaszcza, że część państw UE rezygnuje z alternatywnych źródeł energii. Gazprom wykorzystuje to, dyktując ceny i prowadząc własne projekty infrastrukturalne.

Jak twierdzą specjaliści, obecna kontrola to wynik sporu Gazpromu z europejskimi odbiorcami surowca. Poprzedni kryzys gospodarczy spowodował znaczne zmniejszenie popytu na gaz.

Część firm - np. niemieckie - zrezygnowała z odbioru całej ilości zakontraktowanego surowca. Gdy okazało się, że Gazprom żąda zapłaty za nieodebrany gaz (kontrakt zawarty w formule "take or pay"), sprawa zawędrowała do sądu arbitrażowego.

Potencjalny konflikt to także sprawa cen gazu. Gazprom nie kieruje się tutaj zdaniem specjalistów jasnymi i przejrzystymi zasadami. W efekcie (dotyczy to np. Polski) cena gazu nie zależy od czytelnych przesłanek, lecz od uznaniowości. Zdarzają się przypadki, że wielcy odbiorcy płacą za gaz więcej niż mniejsi. Według ekspertów powstaje więc podejrzenie, że przy ustalaniu cen Gazprom może kierować się innymi niż ekonomiczne względami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!