XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Interkonektor gazowy ze Słowacją może powstać szybciej

Interkonektor gazowy ze Słowacją może powstać szybciej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk, po spotkaniu w środę z szefem rządu Słowacji Robertem Fico, wyraził przekonanie, że połączenie gazowe obydwu państw powstanie szybciej, niż planowano. Fico oczekuje podpisania umowy dotyczącej budowy w czerwcu br.

W środę w Popradzie odbyły się polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe z udziałem premierów i ministrów rządów obydwu państw. Jak mówił Fico na konferencji prasowej po spotkaniu, w kwestii bezpieczeństwa energetycznego podkreśla przede wszystkim konieczność budowy połączenia gazowego północ-południe. "Oczekujemy, że w czerwcu 2013 r. podpisane zostanie porozumienie dotyczące jego budowy" - powiedział słowacki premier.

Z kolei szef polskiego rządu stwierdził, że inicjatywa wspólnej ze Słowacją organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r. oznacza także przyspieszenie budowy niektórych projektów, które połączą oba kraje "w duchu integracji europejskiej". "Jestem przekonany, że np. interkonektor gazowy stanie się faktem szybciej, niż kiedyś o tym myśleliśmy" - oświadczył Tusk. "Oba nasze państwa są szczególnie wrażliwe i szczególnie doświadczone, jeśli chodzi o energetykę, gaz i wspólne bezpieczeństwo w kontekście polityki gazowej" - dodał polski premier.

Systemy gazowe Polski i Słowacji nie są obecnie bezpośrednio połączone. Koszt interkonektora szacuje się na 1,3 mld zł i ma on być elementem gazowego korytarza północ-południe, który połączy powstający terminal LNG w Świnoujściu, przez południową Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, z planowanym terminalem gazu skroplonego na chorwackiej wyspie Krk.

Prace nad studium wykonalności projektu budowy interkonektora znajdują się w końcowej fazie. Według założeń, planowane połączenie długości 176 km powinno umożliwić przesyłanie około 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Gaz będzie mógł być przesyłany zarówno z Polski na Słowację, jak i w odwrotnym kierunku. List intencyjny ws. tej budowy podpisali w październiku 2012 r. ministrowie gospodarki obydwu państw, prace miałyby ruszyć w 2014 r.

Podczas środowych rozmów w Popradzie mowa była też o energetyce jądrowej. "Bardzo wysoko cenimy doświadczenia Słowacji w energetyce jądrowej, chętnie z nich skorzystamy w procesie przygotowania Polski do własnej produkcji energii z tego źródła" - mówił Tusk.

Fico podkreślał z kolei, że obecnie Słowacja produkuje 51 proc. zużywanej energii elektrycznej właśnie z atomu. "Nie potrafimy sobie wyobrazić, że moglibyśmy przeżyć bez energii jądrowej. Ponieważ w Polsce zaczyna się mówić o budowie elektrowni jądrowej, jesteśmy gotowi udostępnić nasze doświadczenia i informacje" - mówił słowacki premier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Interkonektor gazowy ze Słowacją może powstać szybciej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!