Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Kurella, PGNiG: stracimy udział w rynku, to pewne

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-08-2013 09:30
J. Kurella, PGNiG: stracimy udział w rynku, to pewne
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

To, że stracimy udziały w rynku, jest pewne - pytanie tylko, ile i czy zdołamy utratę udziałów skompensować większymi przychodami od pozostałych klientów lub też przychodami ze sprzedaży innych produktów - mówi portalowi wnp.pl Jerzy Kurella, p.o. prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Jesień 2013 to rewolucja na rynku gazu. Ustawa wprowadzająca tzw. Mały trójpak energetyczny została podpisana. Co ten fakt zmienia z państwa punktu widzenia?
- Dla nas ta ustawa zmienia wszystko. Dotychczas PGNiG był na rynku gazu podmiotem dominującym, dostarczającym aż 97 proc. wolumenu. Rynek gazu w Polsce był ostatnim niezliberalizowanym rynkiem energii w nowoczesnej Europie. Teraz zgodnie z zasadami panującymi w Unii Europejskiej rynek gazu zostanie zliberalizowany. Stąd pojawił się pomysł wprowadzenia obliga giełdowego, co pociągnie za sobą nieuchronną zmianę funkcjonowania całej struktury rynku gazu w Polsce.

Będziemy musieli zmierzyć się z realną konkurencją. A jest to rewolucja zarówno dla nas, jak i dla rynku. Możliwość wyboru dostawcy, możliwość renegocjowania umów stanowić będzie gigantyczne wyzwanie dla spółki, ale wierzę , że przyniesie to korzyść zarówno dla PGNiG jak i dla rynku. W związku z tymi zmianami musimy zmienić nasza mentalność na prosprzedażową. Nasza firma musi się przygotować do walki o klienta.

Tego nie było?

- Na pewno nie byliśmy elastyczni i konsekwentni w pozyskiwaniu klientów w takim stopniu, jaki będzie konieczny już w najbliższej przyszłości, ponieważ inne były realia. Monopol nie zachęca do rozwoju. Teraz jeszcze silniej będziemy musieli walczyć o klientów, będziemy musieli pokazać, że jesteśmy firmą, która dostrzega ich potrzeby, oraz że jesteśmy firmą bardziej elastyczną, która daje klientowi wybór i oferuje najlepsze produkty. Nadszedł czas zmiany naszego modelu biznesowego, które wymusza zmieniające się otoczenie rynkowe. Tak też jest w naszym przypadku.

Ta ustawa niesie dla PGNiG pewne ryzyko. Jak by je pan zdefiniował?

- Zawsze największym ryzykiem jest utrata części rynku. Zagraniczne przykłady dowodzą, że po liberalizacji rynku dominujący gracz zawsze tracił. I to nie mało, bo czasem blisko 60 proc. udziałów w rynku, a procesy te przebiegały bardzo szybko - zaledwie kilka lat.

Przykłady z innych polskich branż takich jak bankowość, elektroenergetyka, ubezpieczenia czy usługi telekomunikacyjne pokazują, że w momencie uwolnienia rynku natychmiast pojawia się konkurencja i odbiera byłemu monopoliście część klientów. Rynek nie znosi próżni i każda możliwość zostanie wykorzystana.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP