Jak budować niezależność energetyczną?

Jak budować niezależność energetyczną?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja gazu konwencjonalnego w Polsce wynosi ok. 4,5 mld m3 w skali roku, co przy konsumpcji na poziomie ok. 14,5-15 mld m3 skutkuje uzależnieniem importowym na poziomie 70%. Dlatego Polska powinna dążyć do dywersyfikacji źródeł i budować swoją niezależność energetyczną zwiększając wydobycie gazu ziemnego - pisze Izabela Albrycht, prezes zarządu Instytutu Kościuszki.

Polska posiada podobną wielkość zasobów gazu konwencjonalnego jak np. Niemcy, przy dwukrotnie mniejszej niż Niemcy produkcji. Raporty Instytutu Kościuszki wskazują, iż zwiększenie produkcji krajowej mogłoby dać dużą wartość dodaną w zakresie bezpieczeństwa i ekonomiki dostaw. Spodziewać się można obniżenia poziomu cen gazu w Polsce w wyniku masowej jego produkcji. Jednak od wielu lat produkcja w Polsce utrzymuje się na podobnym stałym poziomie.

Pozytywne zmiany w zakresie strategii PGNiG zapoczątkował były Minister Skarbu Państwa, który mocno podkreślał konieczność zwiększenia krajowego wydobycia węglowodorów. Pozostaje mieć nadzieję, że jego następca będzie kontynuował tę linię. Zasoby bowiem nie powinny być problemem, kwestią jest jedynie ich rozpoznanie, a na to potrzeba nie tylko pieniędzy i czasu, ale także determinacji. Ważne jest, aby przed potwierdzeniem zasobów gazu niekonwencjonalnego oraz umożliwieniem jego komercyjnej produkcji, PGNiG równolegle eksplorowało złoża gazu konwencjonalnego - dokumentując nowe i wydobywając z tych już rozpoznanych, bilansując deficyt surowca w związku ze zwiększającym się zapotrzebowaniem.

Dodatkowy popyt może wykreować realizacja takich projektów, jak np. budowa elektrowni gazowych. Należy zauważyć, że w Polsce występują stosunkowo duże udokumentowane, ale niewydobywane zasoby gazu konwencjonalnego. Może to świadczyć o problemach z przejściem do fazy ich eksploatacji.

Niewątpliwie przyczyny tego trzeba zbadać i wyciągnąć wnioski na przyszłość, w tym stworzyć systemowe warunki do ich eksploatacji. Musimy zadbać, aby podobne sytuacje nie wystąpiły wówczas gdy zostaną udokumentowane, zapewne dużo większe, zasoby gazu łupkowego.

Zmonopolizowana struktura rynku gazu niewystarczająco stymulowały i stymulują PGNiG do zwiększania wydobycia polskiego gazu konwencjonalnego, który jest przecież kilkukrotnie tańszy w produkcji niż ten kupowany od Rosji - prawdopodobnie ok. 70-90 $ za 1000 m3. Jedną z przyczyn jest model ustalania ceny gazu i subsydiowanie importu. Nie daje to sygnałów ekonomicznych do zwiększenia produkcji krajowej.

Zwiększenie wydobycia nie przełożyłoby się na zwiększenie zysków firm wydobywczych, a raczej na dalsze subsydiowanie importu. Eksperci Instytut Kościuszki w raporcie pt. Gaz niekonwencjonalny szansa dla Polski i Europy wskazują, że "Dzięki konieczności uwolnienia cen gazu zniknie subsydiowanie importu produkcją krajową, co jednocześnie wyrówna warunki konkurencji oraz będzie motywowało firmy - również pro¬wadzące konwencjonalną produkcję gazu - do zwiększania wydobycia w razie atrakcyjnych warunków cenowych na rynku".

Odejście od taryf ustalanych na bazie kosztowej wymusi optymalizację funkcjonowania PGNiG SA, ale jednocześnie wzmocni firmę finansowo pozwalając jej na osiąganie należnych zysków z konwencjonalnej działalności poszukiwawczo-wydobywczej, których wartość śmiało można oszacować na 800 mln USD rocznie. Spowoduje to m.in. zaprzestanie przejmowania marży należnej z tego tytułu PGNiG SA przez dostawców zewnętrznych.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak budować niezależność energetyczną?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!