Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jaka będzie przyszłość Grupy Duon?

Autor: WNP.PL (DM)
27-10-2015 11:34
Jaka będzie przyszłość Grupy Duon?

Duon prowadzi działalność w dwóch podstawowych obszarach: infrastruktury i obrotu.

Fot. Fotolia

Spółka poinformowała o podjęciu decyzji w sprawie rozpoczęciu przeglądu "opcji strategicznych" we wszystkich obszarach działalności biznesowej firmy. Spółka rozważa, w których kierunkach biznesowych powinna się rozwijać. Będzie jej doradzał Rothschild.

Jak zaznacza Duon: na obecnym etapie różne opcje strategiczne będą rozważane, w tym poszukiwanie inwestora strategicznego (branżowego lub finansowego) jak i utrzymanie istniejącej rozproszonej struktury właścicielskiej, a także zawarcie aliansu strategicznego, dokonanie innej transakcji, jak również nie podjęcie żadnych działań.
Firma zaangażowała Rothschild jako doradcę finansowego wspierającego zarząd przy przeprowadzeniu wyżej opisanego przeglądu. - Obecnie żadne decyzje związane z wyborem konkretnej opcji przez kierownictwo firmy nie zostały dotąd podjęte i nie ma pewności, czy taka decyzja zostanie podjęta w przyszłości - podkreśla firma.

Duon prowadzi działalność w dwóch podstawowych obszarach: infrastruktury i obrotu. Działalność Grupy w segmencie infrastruktury skupia się na dostawach gazu ziemnego sieciowego i skroplonego (LNG - Liquefied Natural Gas) poprzez własną infrastrukturę, to jest poprzez sieci dystrybucyjne oraz stacje regazyfikacji gazu LNG. Gaz ziemny jest pozyskiwany przez Grupę zarówno ze źródeł krajowych jak i zagranicznych, m.in. w Rosji.

Obecnie Grupa posiada ponad 400 km własnych gazociągów w 9 lokalizacjach sieciowych przyłączonych do krajowego systemu gazowego, około 60 km gazociągów w miejscowościach opartych o LNG, zasilanych z 19 stacji regazyfikacji, oraz instalacje LNG w fazie budowy i projektów. Do gazociągów posiadanych przez Grupę Duon przyłączonych jest ok. 4.300 odbiorców, z czego 700 to odbiorcy instytucjonalni, a 3.600 to gospodarstwa domowe.

W ramach segmentu infrastruktury Grupa prowadzi także sprzedaż gazu płynnego LPG, ciepła oraz usług transportowych gazu LNG i usług tzw. zasilania tymczasowego (czyli okresowego dostarczania gazu ziemnego w czasie modernizacji albo awarii systemów gazowych).

W ramach segmentu obrotu Grupa prowadzi sprzedaż gazu ziemnego i energii elektrycznej odbiorcom końcowym na zasadzie TPA (ang. Third Party Access), tj. poprzez sieci operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Gaz i energia elektryczna są kupowane przez Grupę na hurtowych rynkach w Polsce i Europie (np. na giełdach energii).

W 2014 roku sprzedaż gazu na zasadach TPA wzrosła z poziomu 91 GWh w 2013 r. do 693 GWh w 2014 r., a liczba odbiorców gazu wzrosła z 42 do 966. Z kolei sprzedaż energii elektrycznej do klientów końcowych w 2014 roku wzrosła o 26 proc. do poziomu 345 GWh, a liczba odbiorców zwiększyła się z 15 300 do 18 500. Udział Duonu w liczbie zmian sprzedawcy energii elektrycznej w 2014 r. w sektorze gospodarstw domowych wyniósł 2,5 proc., a w sektorze przedsiębiorstw 7,4 proc.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP