PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jaka polityka surowcowa w Polsce?

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
13-01-2016 06:29
Jaka polityka surowcowa w Polsce?

Na świecie widoczny jest bowiem "bieg po złoża".

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Surowce energetyczne, bezpieczeństwo, dostęp do zasobów. Ekspansja polskich firm - czy robimy to skutecznie? Jak budować zasoby techniczne i kompetencje? To tylko niektóre tematy panelu "Jaka polityka surowcowa w Polsce?", który odbędzie się na Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2016. Wydarzenie to już 20 stycznia.

Natura po macoszemu obeszła się z naszym krajem. Poza węglem i dolnośląskimi złożami miedzi reszta surowców występuje w stosunkowo dość skromnych ilościach i w skali globu raczej się nie liczy. Mamy gaz, niewielkie zasoby ropy naftowej, siarki i trochę innych pierwiastków. Jednak generalnie ogromną część podstawowych surowców musimy importować.
Polityka surowcowa w Polsce - czy istnieje?

Naukowcy już od kilku przynajmniej lat dość mocno krytykują państwową administrację i krótko mówią‚ że w Polsce tak naprawdę nie ma polityki surowcowej. Dopiero budowane są zręby pod nią. Na razie wciąż wiele w tej mierze bałaganu i chaosu. Specjaliści przyznają, że „problematyka ta jest prawie nieobecna w dokumentach strategicznych. Często decyzje dotyczące złóż o znaczeniu strategicznym dla kraju są podejmowane na poziomie gminy”. A przecież zasoby naturalne to dobro wspólne i ich wykorzystanie powinno być obwarowane regułami.

A czym jest w ogóle polityka surowcowa? Z definicji to „długofalowa polityka publiczna prowadzona na poziomie krajowym, która ma zapewnić dostęp przedsiębiorstw wytwórczych do niezbędnych dla ich działalności surowców po cenie umożliwiającej im bycie konkurencyjnymi, przy jednoczesnym dbaniu o stan środowiska przyrodniczego i społecznego na każdym etapie cyklu surowcowego oraz bieżące i długookresowe bezpieczeństwo gospodarcze kraju”.

Niestety, na razie brak państwowej polityki surowcowej i to musi się zmienić. Spójna, dobra strategia nie tylko pozwoliłaby lepiej zagospodarować nasze zasoby surowcowe, pomogłaby także polskim firmom.

Wyścig po złoża

Na świecie widoczny jest bowiem „bieg po złoża”, bo tych naprawdę dobrych wcale nie jest tak wiele i warto, aby w jakiś sposób wpisały się w ten trend polskie firmy.

 Co decyduje o wartości złoża? Oczywiście jego zasobność, lokalizacja, koszt udostępnienia i wydobycia, ryzyka polityczne oraz wiele innych czynników, czasem z pozoru mniej ważnych. Np. baza pracownicza, warunki klimatyczne, przepisy prawa, kwestie dotyczące ochronny środowiska, a nawet obecność dzikich zwierząt, czy np. występowanie klęsk żywiołowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP