Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jaka powinna być strategia poszukiwania gazu i ropy PGNiG?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
12-11-2014 10:09
Jaka powinna być strategia poszukiwania gazu i ropy PGNiG?
fot. Fotolia

Nasz gazowy potentat w trzecim kwartale obecnego roku zanotował bardzo dobre wyniki finansowe. Główna w tym zasługa segmentu poszukiwanie i wydobycie. Problem w tym, że to także chyba najbardziej ryzykowny element działalności spółki. Gdzie powinien poszukiwać gazu i ropy PGNiG?

Spółka przy okazji publikacji wyników za trzeci kwartał poinformowała, że koszty operacyjne segmentu poszukiwanie i wydobycie w trzech pierwszych kwartałach obecnego roku wzrosły aż o 44 proc. Wyniosły one 1,92 mld złotych. Dla porównania w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 1,33 mld złotych.
Co takiego się stało, że spółka zanotowała aż tak drastyczny wzrost kosztów operacyjnych? To efekt saldo odpisów. Netto wyniosły one aż minus 325 mln złotych. Warto podkreślić, że mogłoby być jeszcze gorzej. Po pierwszej połowie obecnego roku ujemne saldo odpisów wynosiło bowiem o 18 mln złotych więcej. Dla porównania w trzech pierwszych kwartałach ubiegłego roku saldo było na plusie i wynosiło 94 mln złotych.

Jakby tego było mało wartość spisanych na straty tzw. odwiertów negatywnych i prac sejsmicznych wyniosła 198. O 110 mln więcej niż rok wcześnie.

O czym świadczą te odpisy? Najprościej pokazują, że poszukiwanie węglowodorów to biznes ryzykowny. Wynika to z wielu przyczyn, często nie mających nic wspólnego ze spółką. Przykładem może być PGNiG. Firma zaangażowała miliony złotych w poszukiwania gazu i ropy w Egipcie i Libii. W momencie wchodzenia tam wydawało się, że istnieją spore szanse na osiągnięcie sukcesu. Stabilna sytuacja polityczne, dość dobrze znana budowa geologiczna miejsc w których miały być prowadzone badania zachęcały do prac.

Problem w tym, że wojna domowa w Libii i rewolucja w Egipcie przekreśliły praktycznie plany polskiej spółki. Warto podkreślić, że podobne problemy miało tuzin innych firm. Niektóre musiały dokonać odpisów na miliardy i to euro.

W świetle tego warto zastanowić się gdzie polska firma powinna inwestować. Prezes PGNiG Mariusz Zawisza, zapewnia że decyzje podejmowane są po bardzo szczegółowej analizie.

Wydaje się obecnie, że dla PGNiG najbezpieczniejszym miejscem jest obecnie Norwegia. Bliskość kulturowa, stabilność przepisów i stabilna polityka wszystko to powoduje dużą atrakcyjność Norwegii jako kraju gdzie warto inwestować.

Problem w tym, że to bezpieczeństwo ma i negatywne następstwa. Należą do nich mniejsze zyski i małe szanse na odkrycie dużych zasobów.

Według prof. Stanisława Rychlickiego eksperta od poszukiwań ropy i gazu, potrzebny jest złoty środek. Wygląda to w ten sposób, że firma angażuje część środków w biznes o mniejszym ryzyku, ale nisko dochodowy. Część zaś pieniędzy przeznacza na bardziej ryzykowne badania, za to mające wysoką stopę zwrotu.

Gdzie więc PGNiG powinien inwestować? Wydaje się, że wciąż najlepszą opcją jest Norwegia. Jednak część środków powinna być chyba wydana na bardziej ryzykowne kierunki.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP