Janukowycz-Putin: podział cieśniny i brak postępów ws. gazu

Janukowycz-Putin: podział cieśniny i brak postępów ws. gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydenci Ukrainy i Rosji, Wiktor Janukowycz i Władimir Putin, wstępnie porozumieli się w sprawie delimitacji granicy w Cieśninie Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne z Morzem Azowskim. Nie osiągnęli jednak postępów w kwestii obniżki cen rosyjskiego gazu.

Spotkanie szefów obu państw odbyło się w piątek w Jałcie na Krymie. Janukowycz nie wykluczył, iż jego kraj może przystąpić do Unii Celnej Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, tworzonej przez Rosję, Kazachstan i Białoruś.

"Gdy wszystkie te kraje staną się członkami Światowej Organizacji Handlu, w wielu kwestiach się zbliżymy. Dlatego też nie mówimy +nie+, lecz bardzo uważnie badamy te procesy" - powiedział Janukowycz.

"Rosja, jak i jej partnerzy z Unii Celnej, niczego nikomu nie będą narzucać" - odpowiedział Putin, przywołując przy tym przykład Białorusi, która - jak podkreślił - dzięki członkostwu w Unii Celnej i obniżce cen surowców energetycznych zwiększyła PKB o 16 procent.

Prezydenci dwóch państw rozmawiali także o gazie, jednak nie doszli w tej dziedzinie do porozumienia. Ukraina narzeka, że jako bezpośredni sąsiad Rosji płaci za błękitne paliwo więcej niż jego odbiorcy w Niemczech.

Putin w odpowiedzi wyjaśnił, że Moskwa "z partnerami z Niemiec" ma szczególne relacje, dopuściła ich do wydobycia gazu w Rosji, stworzyła Gazociąg Północny. "A oni dopuścili nas do rurociągów na terytorium Niemiec i współpraca ta sięga coraz to głębiej i głębiej" - mówił.

Rosyjski przywódca przybył na spotkanie z ukraińskim partnerem z czterogodzinnym opóźnieniem. Jego samolot wylądował na Krymie o wiele później, niż planowano, a następnie po drodze na rozmowy z Janukowyczem Putin zatrzymał się jeszcze w obozie podróżujących po półwyspie rosyjskich motocyklistów.

Podczas posiedzenia ukraińsko-rosyjskiej komisji międzypaństwowej Putin i Janukowycz podpisali ważne oświadczenie, które otwiera drogę do wyznaczenia linii granicznej na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym, oraz w Cieśninie Kerczeńskiej. Szczegółowe ustalenia w tej sprawie nie zostały jednak opublikowane.

Demarkacja granic z Rosją i Białorusią jest jednym z warunków, które Ukraina musi spełnić, by doszło do liberalizacji ruchu wizowego z Unią Europejską. Brak ustalonej linii granicznej powoduje, że granice są nieszczelne i sprzyjają nielegalnej imigracji.

Ukraina przystąpiła do demarkacji granicy lądowej z Rosją dopiero w kwietniu bieżącego roku, dwadzieścia lat od ogłoszenia niepodległości.

Ukraińsko-rosyjski układ o granicy państwowej został podpisany w 2003 roku, a następnie ratyfikowany przez parlamenty dwóch państw w 2004 roku. W maju 2010 roku umowę o demarkacji wspólnej granicy podpisali w Kijowie prezydenci Dmitrij Miedwiediew i Wiktor Janukowycz. Wcześniej bezskutecznie zabiegały o to poprzednie władze Ukrainy z nielubianym w Moskwie prozachodnim prezydentem Wiktorem Juszczenką na czele.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Janukowycz-Putin: podział cieśniny i brak postępów ws. gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!