XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jeszcze jedno posiedzenie komisji spraw zagranicznych w sprawie Nord Stream

Jeszcze jedno posiedzenie komisji spraw zagranicznych w sprawie Nord Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejmowa komisja spraw zagranicznych jeszcze raz zajmie się sprawą wpływu rurociągu Nord Stream na trasy podejściowe do portów w Szczecinie i Świnoujściu i działaniami rządu w tej sprawie. Środowe posiedzenie komisji zakończyło się bez konkluzji.

Wiceprzewodniczący komisji Robert Tyszkiewicz (PO) zapowiedział, że zaproponuje jeszcze jedno posiedzenie na ten temat. Środowe posiedzenie zwołano na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli się dowiedzieć od rządu, jakie działania zostały podjęte, by zabezpieczyć odpowiednią głębokość torów wodnych. Chodzi o to, żeby po ułożeniu rurociągu do portu w Świnoujściu mogły wpływać statki o największym zanurzeniu na Bałtyku - 15 m.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski wyjaśnił, że w sprawie skrzyżowania podejścia do Świnoujścia i Nord Stream, MSZ występował jedynie pomocniczo, wiodąca rolę miał resort infrastruktury.

Posłowie PiS proponowali przerwanie posiedzenia i wezwanie właściwego ministra lub innego przedstawiciela rządu, podkreślając, że ich wniosek o zwołanie komisji dotyczył informacji rządu, a nie jedynie informacji z MSZ.

Wcześniej, omawiając wniosek o zwołanie środowego posiedzenia, Joachim Brudziński (PiS) powiedział, że jego zdaniem rząd nie podjął działań, by powstrzymać układanie gazociągu z Rosji do Niemiec, który zablokuje tor wodny do Świnoujścia. Brudziński powiedział, że ponieważ w jego ocenie rząd, premier i ministrowie zaniechali działań w tej sprawie, rozważa, czy nie zostało popełnione przestępstwo zapisane w kodeksie karnym.

Dodał, że chodzi o artykuł, który stanowi, że "kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". Według Brudzińskiego, w tej sprawie należy się też zastanowić nad ewentualną odpowiedzialnością premiera lub członków rządu przez Trybunałem Stanu.

W ocenie posłów PiS, ułożenie gazociągu Nord Stream według obecnych planów i bez skutecznej reakcji ze strony polskiej, zablokuje rozwój portów w Świnoujściu i Szczecinie, ponieważ ułożenie rur na dnie, bez zagłębiania ich, doprowadzi do sytuacji, w której statki o największym zanurzeniu nie przepłyną nad rurociągiem.

Budowa morskiego odcinka Nord Stream, który przez Bałtyk połączy Rosję z Niemcami, ruszyła w kwietniu. Gazociąg będą tworzyły dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Rura będzie przebiegała przez wody terytorialne, bądź wyłączne strefy ekonomiczne, Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jeszcze jedno posiedzenie komisji spraw zagranicznych w sprawie Nord Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!