Juszczenko chce większego wpływu na tranzyt gazu

Juszczenko chce większego wpływu na tranzyt gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko chce, by gaz płynący z Rosji do odbiorców w Unii Europejskiej był im sprzedawany na wschodniej, a nie - jak dotychczas - zachodniej granicy jego państwa.

"Zgodnie ze światową praktyką gaz powinien być sprzedawany na pierwszej granicy" - powiedział prezydent w niedzielę wieczorem w wywiadzie dla stacji telewizyjnej "Inter".

Juszczenko uważa, że obecny model transportowania błękitnego paliwa z Rosji na zachód Europy zmniejsza rolę Ukrainy jako ważnego państwa tranzytowego.

"Według tego modelu Ukraina w polityce tranzytowej Europy nie istniała. Gaz, który jest tam przesyłany, Rosjanie sprzedają (odbiorcom europejskim) na granicy zachodniej (Ukrainy), a nie wschodniej" - podkreślił szef państwa.

Zdaniem ukraińskiego prezydenta proponowane przez niego rozwiązania dadzą Ukrainie większe możliwości w zakresie ustalania stawek za tranzyt gazu przez jej terytorium.

"Powinniśmy szukać partnerów z punktu widzenia stawek tranzytowych. Jeśli dziś za przesyłanie gazu tranzytem bierzemy 1,7 dolara (za 1000 metrów sześciennych gazu na odcinku 100 kilometrów), a Słowacy i Czesi po 4 dolary, natomiast Niemcy 6 dolarów, to uważam to (...) za naszą przegraną" - oświadczył.

Przesunięcie punktów sprzedaży gazu z Rosji ze wschodniej na zachodnią granicę Ukrainy dałoby Kijowowi nie tylko więcej pieniędzy za tranzyt gazu, lecz także pozwoliłoby uniknąć sytuacji, do której doszło na początku stycznia.

Oskarżając Ukrainę o kradzież swego gazu rosyjski Gazprom odciął wówczas jego dostawy dla Ukraińców, a następnie zamknął kurek z surowcem, który płynął do Europy.

Jeśli zamysł Juszczenki zostałby wcielony w życie, a państwa zachodnie kupowałyby gaz na granicy z Rosją, Moskwa nie miałaby podstaw, by twierdzić, że Ukraina nielegalnie podbiera paliwo należące do Gazpromu.

Prezydent nie ukrywa, iż proponowane przez niego rozwiązania mają doprowadzić do integracji Ukrainy z europejskim rynkiem gazowym. Ważnym elementem tego projektu jest "głęboka reforma narodowego rynku" gazu - powiedział.

Juszczenko oświadczył przy tym, iż zmianami obowiązującego porządku przesyłania gazu z Rosji na Zachód zainteresowana jest zarówno Ukraina, jak i państwa unijne.

Ukraina i UE podpisały 23 marca w Brukseli deklarację, w której Kijów - w zamian za unijne wsparcie w modernizacji swych gazociągów - zobowiązał się do zapewnienia większej przejrzystości w dostępie do nich, a także do równego traktowania wszystkich inwestorów.

Deklaracja przewiduje m.in. utworzenie niezależnej spółki, która zarządzałaby systemem przesyłu gazu na Ukrainie oraz dopuszczenie firm z UE do podziemnych magazynów surowca na ukraińskim terytorium.

Rosja uznała podpisanie tego dokumentu za "nieprzyjazny krok", a premier Władimir Putin określił go jak "nieprzemyślany" i "nieprofesjonalny".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!