Juszczenko zadowolony z umów o handlu gazem

Juszczenko zadowolony z umów o handlu gazem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wyraził w czwartek zadowolenie z umów o handlu gazem, zawartych między ukraińskim Naftohazem i rosyjskim Gazpromem. Zaznaczył jednocześnie, że jest zaniepokojony pojawieniem się w dokumentach ceny 321 dolarów za 1000 m sześciennych paliwa

"Taka kwota nie była wymieniana w moich ustaleniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem" - powiedział ukraiński prezydent podczas wizyty w Brukseli.

Juszczenko oczekuje, że cena 321 dolarów nie będzie figurowała w dalszych ustaleniach między Rosją a Ukrainą, i określił ją jako "niebezpieczny precedens".

O rzekomej zgodzie Ukraińców na cenę 321 dolarów za 1000 m sześciennych gazu napisał we wtorek rosyjski dziennik "Kommiersant". Cena ta miała dotyczyć gazu dostarczonego Ukrainie w styczniu i lutym 2008 roku. Tego samego dnia władze w Kijowie zaprzeczyły, by informacja ta była prawdziwa.

W czwartek Gazprom i Naftohaz podały, że uzgodniły warunki dostaw gazu na Ukrainę w 2008 roku. Strony postanowiły zrezygnować z usług pośredników w handlu błękitnym paliwem.

Według służby prasowej Gazpromu porozumienie przewiduje, że od 1 marca do 31 grudnia 2008 roku na Ukrainę trafi 49,8 mld metrów sześciennych środkowoazjatyckiego gazu po cenie 179,5 dolara za 1000 m sześciennych. Odbiorcą tego paliwa na granicy rosyjsko- ukraińskiej będzie Naftohaz.

Dotychczas wyłącznym importerem gazu na Ukrainę była UkrGazEnergo (UGE), spółka Naftohazu oraz RosUkrEnergo (RUE), joint venture Gazpromu i kojarzonego z otoczeniem Juszczenki ukraińskiego biznesmena Dmytra Firtasza. Naftohaz wystąpił już do sądu administracyjnego w Kijowie o likwidację UGE.

Szefowie Naftohazu i Gazpromu uzgodnili, że dług za 5,2 mld metrów sześciennych środkowoazjatyckiego surowca, dostarczonego Ukrainie w styczniu i lutym 2008 roku, Naftohaz opłaci na podstawie faktur wystawionych przez RUE i UGE.

Porozumienie przewiduje ponadto, że Naftohaz podpisze z RosUkrEnergo antydatowany kontrakt na zakup rosyjskiego gazu dostarczonego na Ukrainę w dwóch pierwszych miesiącach tego roku po bazowej cenie 315 dolarów za 1000 m sześciennych.

Zgodnie z czwartkowym porozumieniem od 1 kwietnia 2008 roku Gazprom uzyska prawo do bezpośredniej sprzedaży ukraińskim odbiorcom przemysłowym 7,5 mld metrów sześciennych paliwa rocznie. Wcześniej premier Ukrainy Julia Tymoszenko proponowała, by limit ten wynosił 1,25 mld m sześciennych gazu.

Strony ustaliły także, że rozmowy w sprawie dostaw surowca na Ukrainę w 2009 roku będą kontynuowane z uwzględnieniem koniunktury cenowej na gaz z Azji Środkowej.

W ubiegłym tygodniu Gazprom na ponad dwie doby zmniejszył o 50 proc. dostawy paliwa na Ukrainę. Rosyjski koncern zarzucał Kijowowi, że zalega on z opłatami za dostarczony gaz oraz zwleka z podpisaniem porozumień o współpracy w sferze gazowej w 2008 roku i kolejnych latach.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione rozmowy na temat warunków dostaw surowca na Ukrainę w 2009 roku i dalszych latach.

Turkmenistan, Uzbekistan i Kazachstan ogłosiły we wtorek, że od 2009 roku podniosą ceny swojego gazu do poziomu europejskiego. Podwyżka ta uderzy przede wszystkim w Ukrainę, która jest największym odbiorcą paliwa z Azji Środkowej, głównie z Turkmenistanu. Kupuje go za pośrednictwem Gazpromu, który ma monopol na handel środkowoazjatyckim surowcem.

Na razie nie jest jasne, o ile wzrośnie cena gazu z Azji Środkowej. W pierwszej połowie 2008 roku rosyjski koncern będzie płacić za turkmeńskie paliwo po 130 dolarów za 1000 m sześciennych, a w drugiej - 150 dolarów.

Z nieoficjalnych informacji, na które powołują się rosyjskie media, wynika, że w 2009 roku cena gazu z Turkmenistanu może wzrosnąć do 250-270 dolarów za 1000 m sześciennych.

Ukraina płaciła dotąd Gazpromowi 179,5 dolara za 1000 m sześciennych środkowoazjatyckiego surowca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!