Kamiński: Rosja może wykorzystywać surowce energetyczne do gry politycznej

Kamiński: Rosja może wykorzystywać surowce energetyczne do gry politycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjsko - ukraiński konflikt gazowy uświadamia Polakom i Europie, że Rosja może wykorzystywać surowce energetyczne do gry politycznej - powiedział w niedzielę dziennikarzom minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Kamiński.

"Takie niebezpieczeństwo istnieje. Zarówno Europę, jak i Polskę trzeba przygotowywać na to niebezpieczeństwo" - dodał.

Premierzy Rosji Władimir Putin i Ukrainy Julia Tymoszenko porozumieli się w niedzielę w sprawie cen dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę, a także jego tranzytu, w latach 2009 i 2010. Zapowiedziano również, iż dostawy gazu do odbiorców w Europie będą wznowione "wkrótce".

Putin poinformował, że od 1 stycznia 2010 roku Rosja i Ukraina mają przejść na ustalanie ceny za gaz według ceny europejskiej. W 2009 roku Ukraina otrzyma 20-procentową zniżkę, pod warunkiem zachowania stawki za tranzyt na poziomie z 2008 roku. Nie podano jednak żadnych konkretnych cyfr.

"Miejmy nadzieję, że rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy zakończył się. Nie znamy wszystkich szczegółów porozumienia w tej sprawie; nie znamy zwłaszcza jej politycznej strony. W interesie Polski jest to, aby tego typu konflikty gazowe nie występowały w Europie" - podkreślił Kamiński.

"Z całą pewnością mamy do czynienia z grą, którą rozpoczęli Rosjanie, także dlatego, aby wzmocnić swoją pozycję w Unii Europejskiej. Myślę, że Rosjanom cały ten kryzys służył również lansowaniu rurociągu północnego" - powiedział Kamiński.

"Kanclerz Niemiec Angela Merkel popiera ideę rurociągu północnego i to jest dla Polski zła wiadomość. Musimy jako Polska - i to robi pan prezydent Lech Kaczyński - bardzo mocno budować relacje z krajami południowo-wschodniej Europy: Gruzją, Azerbejdżanem, Ukrainą. To są kraje, przez które będą mogły docierać do Polski i Europy alternatywne źródła energii" - dodał.

Kamiński ocenił, że Polsce powinno zależeć na tym, aby Ukraina była "krajem silniejszym, zmierzała w stronę Zachodu, a jej gospodarka była coraz bardziej zintegrowana z gospodarkami Unii Europejskiej".

Jego zdaniem, "Rosjanie niechętnie patrzą na prozachodni kurs Ukrainy".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!