PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kara dla byłych szefów PGNiG politycznym odwetem?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
19-05-2014 12:26
Kara dla byłych szefów PGNiG politycznym odwetem?
Fot. mat. pras.

Ubiegłotygodniowe ZWZ akcjonariuszy PGNiG nie podjęło uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dwóm członkom zarządu: Grażynie Piotrowskiej-Oliwie i Radosławowi Dudzińskiemu. Pozostałym członkom zarządu PGNiG SA udzielono absolutorium z wykonania obowiązków w 2013 r. Decyzja budzi duże wątpliwości i przez wielu odczytywana jest wręcz jako swego rodzaju odwet.

Absolutorium, czasem zwane także pokwitowaniem, stanowi zatwierdzenie i uznanie za prawidłową działalność członków organów spółek handlowych w danym roku obrotowym. Krótko mówiąc - dobra praca zyskuje absolutorium. Twoja praca została oceniona źle – absolutorium nie zostaje udzielone.
Czym skutkuje udzielenie, lub nie udzielenie absolutorium? O to spierają się największe prawnicze głowy. Część specjalistów uważa, że udzielenie absolutorium skutkuje faktycznym zrzeczeniem się przez spółkę roszczeń w stosunku do osób podlegających tej ocenie. Pozostali prawnicy, twierdzą że takiej drogi nie zamyka.

Jedno jest pewne, z pewnością lepiej mieć absolutorium, niż go nie otrzymać. Zwykle bowiem brak absolutorium oznacza, że ocena sposobu zarządzania przez daną osobę spółką jest zła. Może to więc zaważyć np. na przyjęciu do innej pracy.

W przypadku byłej prezes PGNiG Grażyny Piotrowskiej-Oliwy i odpowiedzialnego za handel w spółce wiceprezesa Radosława Dudzińskiego ZWZ nie podjęło uchwały o udzieleniu absolutorium. Decyzję w tej sprawie podjęło faktycznie MSP, bo w praktyce to resort dysponując ponad połową akcji PGNiG decyduje o tym, jakie decyzje podejmuje walne firmy.

Dlaczego nie udzielone zostało absolutorium? Co takiego prezesi zrobili? Gdzie popełnili błędy?

- Sprawa budzi niesmak. Zwłaszcza pani Oliwa nie była z mojej biznesowej bajki, ale nie bardzo widzę powodów do nieudzielenia absolutorium. O ile wiem w prokuraturze nic się nie dzieje, nie ma mowy np. o przekroczeniu uprawnień. Cała sprawa jest dość nieszczęśliwa i bardziej kojarzy mi się z pokazaniem, kto tu rządzi, niż rzetelną ocena decyzji biznesowych zarządu. Powstaje pytanie, jeśli były złe, to dlaczego pozostali członkowie zarządu otrzymali absolutorium - komentuje sprawę znany prawnik.

Co łączy obu menedżerów, oprócz braku absolutorium? To także okoliczności odwołania. Trzeba się wrócić do kwietnia 2013 roku. Pod koniec tego miesiąca Rada Nadzorcza PGNiG odwołała Grażynę Piotrowską-Oliwę ze stanowiska prezesa spółki. Oprócz szefowej posadę w spółce stracił także Radosław Dudziński. Dymisje były pokłosiem zamieszania wokół memorandum, jakie podpisały EuRoPol Gaz i Gazprom Export. Jako powód podano utratę zaufania, która uniemożliwia dalszą współpracę.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP