PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kara dla dwójki byłych prezesów PGNiG? Brak uchwały ws. absolutorium

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
15-05-2014 15:58 |  aktualizacja: 15-05-2014 19:07
Kara dla dwójki byłych prezesów PGNiG? Brak uchwały ws. absolutorium
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Na czwartkowym Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podjęto decyzję o wypłacie dywidendy w wysokości 15 groszy na akcję. W sprawie dwójki byłych prezesów spółki nie podjęto decyzji w sprawie absolutorium.

W sumie na dywidendę akcjonariusze zdecydowali się przeznaczyć 885 mln zł. Oznacza to, że dywidenda przypadająca na jedną akcję wynosi 0,15 zł. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 14 sierpnia 2014 roku, a termin wypłaty dywidendy przypada na 4 września 2014 roku.
ZWZ PGNiG SA zatwierdziło także sprawozdanie finansowe PGNiG SA i sprawozdanie zarządu z działalności spółki PGNiG SA za 2013 rok oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej PGNiG i sprawozdanie zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PGNiG za 2013 rok.

Ponadto ZWZ PGNiG SA udzieliło absolutorium z wykonania obowiązków w 2013 roku wszystkim członkom Rady Nadzorczej PGNiG SA.

Jednocześnie ZWZA nie podjęło uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dwóm członkom zarządu: Grażynie Piotrowskiej-Oliwie i Radosławowi Dudzińskiemu. Pozostałym członkom zarządu PGNiG SA udzielono absolutorium z wykonania obowiązków w 2013 r.

To szczególnie ciekawy przypadek i być może kara (jeśli uchwalonoby brak absolutorium). Za co? Trzeba się wrócić do kwietnia 2013 roku. Pod koniec tego miesiąca Rada Nadzorcza PGNiG odwołała Grażynę Piotrowską-Oliwę ze stanowiska prezesa spółki. Oprócz szefowej posadę w spółce stracił także Radosław Dudziński. Dymisje to pokłosie zamieszania wokół memorandum, jakie podpisały EuRoPol Gaz i Gazprom Export. Jako powód podano utratę zaufania, która uniemożliwia dalszą współpracę.

4 kwietnia 2013 roku w Petersburgu zostało podpisane memorandum ws. budowy gazociągu Jamał II. Stronę polską reprezentował Mirosław Dobrut szef EuRoPol Gazu (48 proc. udziałów w spółce ma PGNiG), stronę rosyjską szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Dzień później okazało się, że o podpisaniu memorandum nic nie wiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Wywołało to burzę, a opozycja zarzuciła Budzanowskiemu brak wystarczającego nadzoru nad tak strategiczną firmą, jaką jest PGNiG. Przy okazji dostało się także premierowi Donaldowi Tuskowi. W konsekwencji 19 kwietnia Budzanowski został zdymisjonowany.

Tuż po odwołaniu na konferencji prasowej premier Donald Tusk zapowiedział, że od nowego ministra, którym został Włodzimierz Karpiński, będzie oczekiwał szybkich decyzji, także personalnych ws. PGNiG. W dziesięć dni później doszło do zmian w zarządzie PGNiG.

Z ważniejszych kwestii czwartkowego walnego było powołanie na nową kadencję rady nadzorczej spółki. W nowej radzie zasiądą: Wojciech Chmielewski, Bogusław Nadolnik, Agnieszka Trzaskalska, Agnieszka Woś, Janusz Pilitowski, Andrzej Janiak, Sławomir Borowiec, Magdalena Zegarska oraz Ryszard Wąsowicz. Ukonstytuowanie nowej rady nastąpi podczas jej pierwszego posiedzenia zaplanowanego na 20 maja 2014 r.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP