Katar ważnym partnerem gospodarczym dla Polski

Katar ważnym partnerem gospodarczym dla Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Katar jest ważnym partnerem dla Polski w dziedzinie energetyki, ale mam nadzieję, że już wkrótce współpraca ta rozszerzy się na inne gałęzie gospodarki - powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin dziennikarzom w piątek podczas Katarsko-Polskiego Forum Gospodarczego.

Wicepremier podkreślił, że zwłaszcza udział polskich firm w inwestycjach infrastrukturalnych "to byłoby coś, co mogłoby pchnąć stosunki polsko-katarskie na nowe tory". Wyjaśnił, że wizyta jest szansą dla sektora budowlanego, który może skorzystać na organizacji w Katarze piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku.

Gowin przypomniał też, że gazoport w Świnoujściu działa i zdecydowanie zwiększa zakres bezpieczeństwa energetycznego Polski. "W marcu podpisane zostało dodatkowe porozumienie między PGNiG a Qatargas. Wolumen gazu skroplonego pobieranego z Kataru będzie znacznie większy" - wyjaśnił. I dodał: "Na razie jest za wcześnie (żeby mówić o dodatkowym kontrakcie gazowym - PAP). Wydaje się, że porozumienie (podpisane w marcu-PAP) w tej chwili wyczerpuje potrzeby polskiej strony".

Chodzi o ponad 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. "Zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne Polski do roku 2034" - podkreślił Gowin podczas warszawskiego forum.

Minister ekonomii i handlu Kataru Ahmed Bin Jassim Bin Mohamed al-Thani dodał, że Polska i Katar "dzielą aspiracje do stworzenia stabilnej przyszłości dla swoich obywateli"; mają duży potencjał do współpracy, ponieważ Polacy i Katarczycy dobrze się uzupełniają.

Jak wskazał z kolei prezes Katarskiej Izby Gospodarczej Sheikh Khalifa Bin Jassim Bin Mohammed Al Thani, "Polska jest jedną z najszybciej rosnących gospodarek UE, zaś Katar najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem na świecie.(...) Spotkanie to będzie zatem dobrą okazją do nawiązania kontaktów w przyszłości".

Również zdaniem wiceministra rozwoju Pawła Chorążego nasza gospodarka może zyskać na kontaktach z Katarem. "Katar jest bardzo ważnym eksporterem gazu do Polski. W drugą stronę kontakty handlowe mogą uzyskać nową dynamikę. To jest z jednej strony sektor budowlany - należy pamiętać o tym, że Katar realizuje szereg inwestycji związanych z organizacją w swoim kraju piłkarskich mistrzostw świata. Polskie firmy budowlane, również produkujące maszyny, mogą stać się potencjalnymi eksporterami na rynek katarski, ale to są również producenci mebli" - powiedział. Wyjaśnił, że mamy już pierwszą spółkę joint-venture, która została zawiązana przez firmę meblarską Nowy Styl.

"To forum ma posłużyć polskim przedsiębiorcom i przedsiębiorcom katarskim z jednej strony do nawiązania kontaktów, a z drugiej - do rozpoznania przez Katarczyków, jakie możliwości oferuje rynek polski w różnych sektorach i umożliwić nawiązanie kontaktów, które poskutkują umowami i konkretnymi inwestycjami w obu krajach" - podkreślił. Dodał, że w Pałacu Prezydenckim podpisano umowy o różnym charakterze m.in. z obszaru zdrowia. "Mamy również uzgodnioną umowę z partnerem katarskim dotyczącą powołania wspólnej komisji międzyrządowej. Takie komisje mamy (...) z większością partnerów w Europie i na świecie. To jest również jeden z instrumentów, który pozwala na poziomie politycznym budować relacje, nadawać im nową dynamikę, poznawać wzajemne oczekiwania i potrzeby" - wskazał Chorąży.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwrócił z kolei uwagę, że Katar jest dużym eksporterem surowców naturalnych, ale jednocześnie sam potrzebuje wielu towarów. "Z Polski mamy duży eksport, jeżeli chodzi o produkty rolne, maszyny, elektronikę - sięgający kilkuset milionów euro. Na pewno możemy poszerzyć te rynki eksportowe. Z drugiej strony Katar przygotowuje się do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku i w ramach przygotowań infrastruktury pod to wydarzenie polskie firmy mogą być wykonawcami, mogą wygrywać kontrakty. Pierwsze sukcesy już się pojawiły - polska firma dostarcza siedziska na stadiony podczas tych mistrzostw" - powiedział Borys. Dodał, że rozmowy między partnerami polskimi i katarskimi prowadzone są w obszarach związanych m.in. z przemysłem maszynowym, motoryzacją i produktami rolnymi.

Jak podkreślił sekretarz generalny Najwyższego Komitetu Dostaw i Dziedzictwa Hassan Al Thawadi, odpowiedzialny m.in. za organizację piłkarskich Mistrzostw Świata 2022, w zeszłym miesiącu otwarto w Katarze fabrykę produkującą siedziska, pierwszą tego typu w regionie, która korzysta z polskiej technologii. "Poza tym, że będzie ona dostarczać siedziska dla trzech stadionów w Katarze, może posłużyć też za punkt wyjścia na inne rynki np. indyjski czy irański, a także GCC (rynki Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej - PAP) - podkreślił.

Prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki powiedział PAP, że w obliczu wyzwań, przed którymi stoi polska energetyka, KGHM musi (...) dywersyfikować swoje źródła wytwórcze. "Chętnie pozyskamy wiedzę od firm z Kataru w zakresie finansowania projektów energetycznych, w zakresie inwestycji w tego typu aktywa. KGHM jest otwarty na możliwości pozyskiwania partnerów" - wskazał. Dodał, że Katarczycy są bardzo poważnym partnerem biznesowym finansującym inwestycje. "Firmy szukają możliwości ekspansji na rynki europejskie. Są zainteresowanie możliwościami dywersyfikacji tradycyjnych fundamentów, na których stoi katarska gospodarka czyli ropy i gazu".

Wartość wymiany handlowej Polski z Katarem osiągnęła w 2016 roku ponad 380 milionów dolarów. Wartość importu do Polski o ponad 200 milionów dolarów przekracza wartość eksportu naszych towarów do Kataru.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Katar ważnym partnerem gospodarczym dla Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!