Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Katastrofa w Jankowie Przygodzkim - przyczyna sprzed 36 lat?

Autor: wnp.pl (DM)
29-11-2013 11:13
Katastrofa w Jankowie Przygodzkim - przyczyna sprzed 36 lat?
Fot. Marek Sabiniak/Forum

14 listopada doszło do katastrofy w położonym niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego Jankowie Przygodzkim. Rozszczelnienie wysokociśnieniowego gazociągu spowodowało wybuch gazu, śmierć dwóch osób i spalenie się 10 domów. Według ZRUG w Poznaniu przyczyn tragedii trzeba szukać w 1977 roku. Zdaniem Gaz-Systemu jest za wcześnie na takie opinie.

ZRUG w Poznaniu jako Generalny Wykonawca gazociągu DN700 relacji Gustorzyn-Odolanów na podstawie wyników prac i opinii zespołu specjalistów i rzeczoznawców z kraju oraz zagranicy informuje, iż prawdopodobną przyczyną awarii i pożaru gazociągu DN500 w Jankowie Przygodzkim były:
- Po pierwsze, wadliwie wykonana spoina w starym gazociągu DN500 wybudowanym w 1977 roku. Gazociąg uległ rozerwaniu w spoinie, co nigdy nie powinno mieć miejsca. Na podstawie opinii ekspertów stan techniczny spoiny był tak zły, że mogła ona ulec awarii w każdej chwili.

- Po drugie, niezachowanie stref kontrolowanych tj. zbyt bliskie posadowienie budynków w stosunku do istniejącego gazociągu DN500.

O ile wybudowanie budynków zbyt blisko gazociągu samo w sobie nie spowodowało eksplozji, to jednak przyczyniło się do tak wielkich zniszczeń. Pożar objął swoim zasięgiem aż dziesięć domów i dwa budynki gospodarcze. Stało się tak, ponieważ nie zachowano należytej odległości. Inna sprawa czy przy tak potężnym wybuchu i charakterze pożaru – strumień płonącego gazu miał kilkadziesiąt metrów zasięgu, choć części strat materialnych udałoby się uniknąć.

Poniżej przedstawiamy oświadczenie spółki Gaz-System:

"W związku z oświadczeniem podanym do publicznej wiadomości przez ZRUG, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System wezwał firmę ZRUG - jako stronę umowy dotyczącej generalnej realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa gazociągu DN 700 Gustorzyn - Odolanów" - do natychmiastowego złożenia oświadczenia, że podawanie przyczyn awarii w Jankowie Przygodzkim jest przedwczesne i narusza dobra osobiste spółki Gaz-System.

Gaz-System na bieżąco współpracuje z Prokuraturą Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim w celu wyjaśnienia przyczyn rozszczelnienia gazociągu Gustorzyn - Odolanów i pożaru w Jankowie Przygodzkim.

W spółce została powołana także specjalna komisja, która równolegle wyjaśnia przyczyny techniczne tego zdarzenia. Analizowane i szczegółowo badane są różne potencjalne możliwości awarii. Wykonywane są także specjalistyczne ekspertyzy przez zewnętrzne instytucje. Dokładne i ostateczne przyczyny zdarzenia w Jankowie Przygodzkim będą możliwe do ustalenia po zakończeniu postępowania przez prokuraturę."

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP