KE broni konsultacji publicznych ws. gazu łupkowego

KE broni konsultacji publicznych ws. gazu łupkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konsultacje publiczne w sprawie gazu łupkowego spełniały standardy Komisji, a kwestionariusz był opracowany we współpracy z właściwymi służbami - napisała KE w stanowisku przesłanym PAP. Zastrzeżenia do konsultacji i pytań w ankiecie zgłaszały polskie władze.

Od końca grudnia do 23 marca Komisja Europejska prowadziła przez internet konsultacje w sprawie przyszłego rozwoju w Europie niekonwencjonalnych paliw kopalnych takich jak gaz łupkowy. Pytania w ankiecie przygotowanej przez KE dotyczyły możliwości i wyzwań związanych z niekonwencjonalnymi paliwami kopalnymi, a także środków, jakie można podjąć w celu zmniejszenia ryzyka dla zdrowia i środowiska. Ponad 50 proc. zgłoszeń od obywateli pochodziło z Polski.

"Resort wiodący (Ministerstwo Środowiska), jak również Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgłaszały zastrzeżenia do sposobu przeprowadzania konsultacji, jak i sformułowania pytań dotyczących problematyki węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych" - poinformowało w piątkowym oświadczeniu polskie przedstawicielstwo przy UE. Przedstawicielstwo dodało, że chodzi o tendencyjne pytania bezzasadnie stawiające gaz łupkowy w niekorzystnym świetle.

"Kwestionariusz był sporządzony w konsultacjach ze wszystkimi właściwymi służbami Komisji i opracowany tak, by pozwolić na duży zakres odpowiedzi w celu uzyskania przeglądu opinii obywateli, firm, organizacji i instytucji publicznych" - napisano w informacji przesłanej w piątek PAP przez służby prasowe komisarza UE ds. środowiska.

KE odpierała też zarzuty m.in. polskich europosłów o to, że ankieta była początkowo dostępna tylko w trzech językach. Kwestionariusz od stycznia był dostępny w 22 językach, co - jak zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik KE ds. środowiska Joe Hennon - jest wyjątkiem, bo zazwyczaj konsultacje publiczne prowadzone są w języku angielskim albo co najwyżej w angielskim, niemieckim i francuskim. Odpowiedzi mogły być udzielane w jakimkolwiek oficjalnym języku UE - dodała KE.

Polskie przedstawicielstwo chce ponadto "w trybie natychmiastowym" wyjaśnić odmowę udziału w spotkaniu podsumowującym konsultacje polskiej eurodeputowanej Lenie Kolarskiej-Bobińskiej. W odpowiedzi pracownik KE odpisał jej, że nie przewidziano w nim udziału europosłów ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Spotkanie to miało odbyć się 22 kwietnia, ale zostało przełożone na 7 czerwca m.in. ze względu na - jak tłumaczy KE - duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc.

Polska ambasada przy UE zaznaczyła w oświadczeniu, że "ze względu na szczególne znaczenie sektora gazu z łupków, proces konsultacji w Brukseli musi być transparentny i traktować wszystkie zainteresowane podmioty na równych zasadach. Kwestia ta była już zgłaszana przez Polskę w trybie konsultacji".

Odnosząc się do spotkania 7 czerwca KE napisała, że będą mogły wziąć w nim udział osoby zaproszone. "Strony mogą wyrazić swoje zainteresowanie w tym wydarzeniu wysyłając e-maila na adres ENV-SHALE-GAS@ec.europa.eu. Wówczas Komisja potwierdzi rejestrację w oparciu o transparentne kryteria, biorąc pod uwagę możliwości lokalowe i potrzebę zapewnienia zrównoważonej reprezentacji interesów" - zaznacza KE zapewniając, że postara się o transmisję spotkania w internecie.

KE poinformowała też, że rezultaty konsultacji będą opublikowane na jej stronach pod koniec czerwca pod linkiem: http://ec.europa.eu/environment/integration/energy/unconventional_en.htm.

Zdaniem polskiego rządu w sprawie wydobycia łupków muszą być brane pod uwagę zarówno względy środowiskowe, jak i ekonomiczne. Także do tego odniosła się w piątek KE. "Komisja chce zapewnić zrównoważone podejście uwzględniające potencjalne ekonomiczne i energetyczne korzyści z dywersyfikacji (dostaw gazu - PAP), jak również potencjalne wyzwania, które mogą wyniknąć z rozwoju takich projektów w Europie" - czytamy.

Wyniki konsultacji mają posłużyć KE jako wkład do debaty o ewentualnych nowych regulacjach środowiskowych w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego w UE. We wrześniu ub.r. na zlecenie KE powstał raport, z którego wynikało, że wydobycie gazu z łupków może spowodować więcej szkód środowisku niż konwencjonalne wydobycie i że w obecnym prawie UE istnieją luki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!