KE: gaz z Azerbejdżanu dotrze do UE, niekoniecznie przez Nabucco

KE: gaz z Azerbejdżanu dotrze do UE, niekoniecznie przez Nabucco
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz z Azerbejdżanu przesyłany tranzytem przez terytorium Turcji będzie użyty w UE - oświadczył komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Jego zdaniem podpisanie umowy między Azerbejdżanem a Turcją to dobry dzień dla UE. Z Turcji gaz może płynąć alternatywnym do Nabucco gazociągiem.

We wtorek w Izmir Azerbejdżan i Turcja uzgodniły warunki tranzytu i sprzedaży gazu z azerskiego złoża Shah Deniz. Z kolei w styczniu br. wspólną deklarację o dostawach gazu do UE podpisał prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew oraz szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

"Komisja Europejska będzie trzymać się warunków porozumienia z Azerbejdżanem; chcemy wystarczającej przepustowości w gazociągach łączących Azerbejdżan z Europą, by mógł odbywać się rzeczywisty handel gazem" - podkreślił w środę komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Dodał, że gazociągi te powinny funkcjonować zgodnie z międzynarodowym prawem.

System takich gazociągów ma w dużej mierze dopiero powstać. Rozważane jest kilka możliwości dostaw azerskiego gazu do UE. Wśród nich znalazły się dostawy planowanymi gazociągami: ITGI (interkonektor gazowy łączący Turcję, Grecję i Włochy o planowanej przepustowości 10 mld m sześc.), TAP (gazociąg o takich samych możliwościach z Grecji przez Albanię i Adriatyk do Włoch), SEEP (projektowany przez BP alternatywny rurociąg o przepustowości 16 mld m sześc. z Turcji przez Bułgarię i Węgry, który ma wykorzystać istniejące gazociągi w Azerbejdżanie, Turcji i Austrii), a także unijna odnoga Nabucco.

KE poinformowała, że odbywa się już nabór nabywców azerskiego gazu oraz ocena opcji transportowych.

Komisja podkreśla, że wtorkowa umowa między Azerbejdżanem a Turcją uzupełnia międzyrządową umowę o Nabucco podpisaną w 2009 r. Umowa ta - jak zaznacza KE - określiła ogólne warunki, jakie powinien spełnić ten gazociąg, ale "pozostawiając otwartą kwestię warunków dla konkurencyjnych opcji". Dlatego Komisja będzie omawiać te warunki (m.in. konkurencyjny dostęp do gazociągów i inne prawne wymogi UE) z Azerbejdżanem, Gruzją i Turcją "w celu wspólnego uzgodnienia najlepszej opcji".

KE dodała, że zasygnalizowała swoim partnerom, iż bez względu na wybraną opcję, musi być zapewniona możliwość transportowania gazu nie tylko z Azerbejdżanu, ale także z Turkmenistanu, gdy kraj ten udostępni swoje złoża UE.

Może to oznaczać, że KE zaczyna wątpić w realizację mocno opóźnionego projektu Nabucco. Według ostatniego harmonogramu, budowa Nabucco ma rozpocząć się w 2013 roku, a od 2017 roku rurociągiem tym miałby popłynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego, przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej. Terminy realizacji były wielokrotnie przekładane. UE była oskarżana o nieskuteczność, zwłaszcza w obliczu konkurencyjnego projektu South Stream z udziałem rosyjskiego koncernu Gazprom. Pierwsze dostawy gazu z Azerbejdżanu, Iraku i Turkmenistanu przez Nabucco miałyby wynieść około 10 mld metrów sześciennych rocznie. W ciągu 3-4 lat przepustowość mogłaby wzrosnąć do ok. 30 mld m sześc. rocznie. Udziałowcami całego przedsięwzięcia jest w równych częściach sześć firm energetycznych: austriacka OMV, niemiecka RWE, węgierska MOL, rumuńska Transgaz, bułgarska BEH i turecka Botas.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!