KE: kryzys gazowy z 2009 r. pokazał znaczenie interkonektorów

KE: kryzys gazowy z 2009 r. pokazał znaczenie interkonektorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kryzys gazowy z 2009 r. pokazał dobitnie, jak w systemie gazociągów ważne są interkonektory, czyli gazowe połączenia między państwami, oraz terminale LNG - mówił w poniedziałek podczas konferencji "Polska a światowy rynek gazu" w Warszawie przedstawiciel KE.

Mariusz Hubski z Dyrekcji Generalnej ds. Energetyki Komisji Europejskiej powiedział, że wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu na Ukrainę i dalej na zachód pokazało przede wszystkim, że zakłócenie dużego elementu infrastruktury dostawczej może się zdarzyć. Wcześniej w Europie - jak mówił - możliwość zamknięcia w czasie szczytowego zapotrzebowania ważnej części infrastruktury, nie z powodu awarii, traktowano jako nie do pomyślenia.

Sytuacja taka pokazała brak interkonektorów, dzięki którym gaz z Europy Zachodniej mógłby popłynąć w rejony, gdzie go brakowało - mówił Hubski. Zaznaczył, że równie ważnym czynnikiem był brak możliwości odwrócenia kierunku przepływu gazu w istniejących łącznikach. Jako przykład podał sytuację Grecji i Bułgarii. Grecję uratował terminal LNG, przez który sprowadzano gaz, ale nie uratował on Bułgarii, bo istniejącym gazociągiem nie można było przesyłać surowca w drugą stronę.

Hubski zwrócił uwagę, że Unia wyciągnęła wnioski z kryzysu gazowego - m.in. w grudniu weszło w życie rozporządzenie - a więc rozwiązanie obligatoryjne a nie zalecenie - ws. nowych standardów bezpieczeństwa dostaw. Mówią one m.in., że w momencie zakłócenia największej części infrastruktury dostawczej pozostałe jej elementy muszą dostarczyć odpowiednią ilość gazu.

Hubski zaprezentował też elementy nowych priorytetów europejskiej polityki energetycznej - Europejski Pakiet Infrastrukturalny. Zakłada on m.in., że strategicznymi celami do 2020 r. jest tzw. korytarz Północ-Południe, czyli połączenie terminali LNG w Polsce, Chorwacji i Grecji. Korytarz ma integrować systemy krajów leżących na jego drodze; ma być wyposażony w łączniki umożliwiające przepływ gazu w obydwu kierunkach.

Kolejnym priorytetem jest projekt BEMIP, czyli integracja z resztą Unii systemów państw bałtyckich. W jego ramach ma powstać gazociąg z Polski na Litwę.

W opinii Hubskiego, w tych dwóch projektach Polska ma kluczowe znaczenie i staje się ważnym elementem strategii energetycznej UE.

Z kolei doradca zarządu Biura Projektów Gazoprojekt Adam Matkowski prezentował istniejące i planowane interkonektory w Polsce. W jego opinii, budowa kilku połączeń międzysystemowych jest korzystniejsza niż jeden wielki projekt.

Podkreślił, że za kilka miesięcy gaz powinien popłynąć ukończonym już po stronie polskiej połączeniem z Czechami w okolicach Cieszyna. "W ten sposób zyskujemy fizyczne połączenie z całą siecią gazociągów i gazowym węzłem w Baumgarten (Austria)" - powiedział Matkowski. To właśnie Polska zrobiła pierwszy krok w kierunku utworzenia korytarza Północ-Południe - zaznaczył.

Mówił też o planach budowy łącznika ze Słowacją w okolicach przełęczy Łupkowskiej. "Ma to sens, jeśli Słowacy połączą się z Węgrami. Wtedy będzie można tłoczyć tamtędy ok. 3,5 mld m sześciennych gazu rocznie" - powiedział Matkowski. Dodał, że to połączenie będzie uzupełnieniem łącznika pod Cieszynem.

Matkowski ocenił, że w te plany dobrze wpisuje się projekt gazociągu Nabucco (z Iranu). Zaznaczył, że jeżeli zostanie on dociągnięty do węzła w Baumgarten, to dzięki konektorom Polska zyska bezpośredni dostęp do niego.

Wcześniej podczas konferencji Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu - operatora polskich gazociągów - mówił o planach budowy gazociągu z centralnej Polski na Litwę.

Matkowski przedstawił korzystniejszą jego zdaniem wersję - z Pszczółek na Pomorzu przez Mazury. Argumentował, że daje ona lepszy dostęp do projektowanego terminala LNG/CNG w Zatoce Puckiej, a jednocześnie rozwiązuje problem słabej gazyfikacji północno-wschodniej Polski.

Przedstawiciel Gaz-Systemu przyznał, że oba warianty są rozważane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: kryzys gazowy z 2009 r. pokazał znaczenie interkonektorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!