XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z prawem UE

KE: Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z prawem UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planowany przez Rosję gazociąg Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z prawem UE - oświadczyła KE w raporcie o stanie unii energetycznej. W dokumencie zapowiedziano propozycje mające zwiększyć bezpieczeństwo UE, m.in. przez odchodzenie od paliw kopalnych.

"W 2016 r. wyzwania geopolityczne nie znikną. Musimy utrzymać nacisk na dywersyfikację źródeł energetycznych, tras i dostawców" - podkreślał na środowej konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Zapowiedział przedstawienie w lutym przyszłego roku ambitnej strategii energetycznej. Mają się w niej znaleźć ważne dla Polski elementy unii energetycznej dotyczące wglądu KE do umów energetycznych, a także zasady dotyczące dobrowolnych wspólnych zakupów gazu. Przed wakacjami KE ma przedstawić z kolei propozycję w sprawie podziału obciążeń, dotyczącą redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorach nieobjętych systemem sprzedaży pozwoleń (non-ETS, czyli rolnictwo, budownictwo, transport itd.). Cel redukcji ma wynosić 30 proc. w porównaniu do 2005 r. i ma być rozłożony na 28 państw członkowskich.

"W raporcie o stanie unii energetycznej wskazujemy, co zrobimy, by utrzymywać przywództwo w odchodzeniu od gospodarki opartej o paliwa kopalne" - zaznaczył Szefczovicz.

Sformułowania odnoszące się bezpośrednio do gazociągu Nord Stream 2 znalazły się tylko w jednym akapicie 16-stronicowego dokumentu. Komisja wskazała, że jeśli gazociąg zostanie zbudowany, to nie da on UE dostępu do nowego źródła dostaw, zwiększy natomiast zdolności przesyłowe z Rosji do UE, podczas gdy już teraz są one wykorzystywane w 50 proc.

Bez odnoszenia się bezpośrednio do Nord Streamu w raporcie podkreślano również, że UE będzie wspierała tylko takie projekty infrastrukturalne, które są zgodne z podstawowymi zasadami unii energetycznej, włączając w to unijną strategię bezpieczeństwa energetycznego. "Dywersyfikacja źródeł, dostawców i dróg energetycznych jest kluczowa, by zapewnić bezpieczeństwo i odporne na zakłócenia dostawy dla europejskich firm i obywateli" - napisano w raporcie.

Takie potraktowanie rosyjskiego projektu jest mocniejsze, niż wynikało to z poprzedniej wersji raportu o stanie unii energetycznej, która przedostała się do mediów. Nadal nie spełnia ono jednak oczekiwań wysuwanych przez część europosłów.

Przedstawiciele wszystkich liczących się frakcji europarlamentu z komisji przemysłu i energii domagali się od KE jasnej deklaracji, że rozbudowa gazociągu nigdy nie dostanie wsparcia z Unii Europejskiej - ani finansowego, ani w żadnej innej formie, np. odstępstw od zapisów trzeciego pakietu energetycznego.

Tymczasem o trzecim pakiecie energetycznym, którego antymonopolowe przepisy zakładają oddzielenie sprzedaży gazu od przesyłu, a także konkurencyjny dostęp do infrastruktury przesyłowej, nie ma ani słowa w kontekście Nord Stream 2. O konieczności zachowania zgodności między rosyjskim projektem a tymi regulacjami można wnioskować z fragmentu raportu, który ogólnie mówi o przestrzeganiu prawa UE.

KE zwraca uwagę, że mimo trudnej sytuacji politycznej Ukraina udowodniła podczas poprzedniej zimy, że jest solidnym partnerem, jeśli chodzi tranzyt rosyjskiego gazu do UE. "UE uważa, że w najlepszym interesie wszystkich stron jest, by Ukraina pozostała ważnym krajem tranzytowym" - podkreślono w dokumencie.

Nord Stream 2 ma pomóc Rosji w zaprzestaniu tranzytu gazu do Unii Europejskiej przez Ukrainę, co koncern chce uczynić do 2020 r. W 2014 r. Gazprom przesłał przez Ukrainę 62 mld metrów sześc. surowca. Nord Stream 2 ma mieć przepustowość 55 mld metrów sześciennych rocznie.

Dokument opisujący stan unii energetycznej wskazuje też na postęp UE w dekarbonizacji gospodarki. Raport przypomina, że między 1990 i 2004 r. unijne PKB wzrosło łącznie o 45 proc., podczas gdy emisja gazów cieplarnianych spadła o 23 proc.

W dokumencie zwrócono uwagę, że źródła odnawialne stają się źródłem energii głównego nurtu. Już teraz zaspokajają potrzeby 78 mln Europejczyków, a UE jest na dobrej drodze, by w 2020 r. pokrywać 20 proc. swojego zapotrzebowania właśnie z energetyki odnawialnej.

Raport to również mocny sygnał w kwestii oparcia europejskiej gospodarki o źródła niskowęglowe. "Przejście do konkurencyjnej, niskowęglowej gospodarki ograniczy zużycie importowanych paliw kopalnianych" - czytamy w raporcie. W tym kontekście wskazano m.in. na potrzeby znacznych inwestycji, zwłaszcza w sieci, zdolności produkcyjne, efektywność energetyczną i innowacje.

W raporcie zapowiedziano również strategię dotyczącą LNG i przechowywania gazu, aby zapewnić, że UE w pełni korzysta z tej możliwości dywersyfikacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z prawem UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!