XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE pracuje nad "ramami prawnymi" dla gazu łupkowego

KE pracuje nad "ramami prawnymi" dla gazu łupkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trwają wewnętrzne prace nad ramami prawnymi dla eksploatacji gazu łupkowego w UE - poinformował w czwartek PAP rzecznik KE ds. środowiska Joe Hennon. KE ma wyjść z propozycją przed końcem roku, polski europoseł wskazuje, że może być to projekt dyrektywy.

"Zaproponujemy środki, które odpowiedzą na zidentyfikowane ryzyka i luki (w prawie UE - PAP) w sposób, który umożliwi realizowanie projektów w krajach członkowskich z odpowiednią pewnością prawną i zabezpieczeniami" - podkreślił rzecznik.

KE ma kilka opcji działania: może wyjść z propozycją nowych przepisów regulujących wydobycie gazu z łupków w UE, może zaproponować zmiany do istniejących aktów prawnych bądź wydać wskazówki do stosowania istniejących przepisów. Chodzić tu może o takie przepisy jak dyrektywa wodna, dyrektywa dotycząca chemikaliów (REACH) czy dyrektywa o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Niewykluczone, że komisarze już w połowie listopada wybiorą jedną z opcji i wyjdą z ostateczną propozycją.

Polski eurodeputowany Bogusław Sonik (PO) powołując się na źródła w dyrekcji ds. środowiska w KE podał w środę, że "inicjatywa dot. węglowodorów niekonwencjonalnych, najprawdopodobniej przyjmie kształt dyrektywy". Dodał, że dyrekcja ta jest "zdeterminowana, aby gaz łupkowy objąć europejskimi ramami legislacyjnymi".

Tymczasem inne dyrekcje będą zapewne bardziej przychylne gazowi łupkowemu, chodzi tu zwłaszcza o dyrekcje KE ds. energii i przemysłu. Wygląda bowiem na to, że uwzględniają one korzyści, jakie gaz łupkowy może mieć na rynek energetyczny i konkurencyjność unijnej gospodarki.

Z zaangażowania tych dyrekcji w proces tworzenia nowych ram dla gazu łupkowego zadowolona jest Polska, tradycyjnie broniąca gazu łupkowego na forum UE. Polska ma jednak obawy, że dyskusja łupkowa ma bardziej charakter polityczny niż merytoryczny, naznaczony zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Już we wrześniu ubiegłego roku w raporcie wykonanym na zlecenie dyrekcji ds. środowiska KE wskazano, że wydobycie gazu z łupków wiąże się z większym ryzykiem niż wydobycie gazu konwencjonalnego, wskazano też wówczas na luki w istniejącym prawie UE.

Polska, która obok Wielkiej Brytanii, chce wydobywać gaz łupkowy, uważa, że nowe obostrzenia w unijnym prawie środowiskowym są niepotrzebne. Zwolennicy gazu łupkowego wskazują na fenomen Stanów Zjednoczonych, które dzięki wydobywaniu swoich pokładów gazu łupkowego uzyskały niezależność energetyczną oraz obniżyły ceny błękitnego paliwa.

Od samego początku wydobywaniu gazu łupkowego w UE sprzeciwiają się Zieloni w PE. Kontrowersje wywołuje metoda wydobywania gazu łupkowego, czyli szczelinowanie hydrauliczne. Polega ona na wtłaczaniu pod ciśnieniem w złoże skalne zawierające gaz, cieczy składającej się z wody i substancji chemicznych. Ekolodzy obawiają się m.in., że może to prowadzić do skażenia chemikaliami wody pitnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE pracuje nad "ramami prawnymi" dla gazu łupkowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!