Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KE uwzględni wyrok Trybunału UE przy badaniu przepisów o koncesjach łupkowych

Autor: PAP
18-07-2013 20:05
KE uwzględni wyrok Trybunału UE przy badaniu przepisów o koncesjach łupkowych
Fot. Archiwum

Komisja Europejska badając obecne polskie przepisy o udzielaniu koncesji na poszukiwanie i wydobywanie kopalin (m.in. ropy i gazu) uwzględni wskazówki z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 czerwca, choć dotyczy on nieobowiązujących już w Polsce przepisów.

Komisja Europejska bada obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. prawo geologiczne i górnicze, które reguluje udzielanie koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż m.in. ropy i gazu. Tymczasem 27 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie dotyczące przepisów obowiązujących do końca grudnia 2011 r., w którym stwierdził, że Polska "uchybiła zobowiązaniom" wynikającym z dyrektywy w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Choć wyrok dotyczy nieobowiązujących już przepisów, to jak dowiedziała się PAP u służb prasowych KE, daje on pewne wskazówki do badania obecnych przepisów. "Badamy teraz polskie prawo, biorąc pod uwagę to orzeczenie" - poinformowano. KE ocenia, czy polska legislacja jest zgodna z unijną dyrektywą węglowodorową. Służby prasowe podkreśliły jednocześnie, że nie badają słuszności przydzielenia konkretnych koncesji, ale to, czy "polski system jest zgodny z unijnym prawem".

W wyroku z 27 czerwca Trybunał orzekł, że Polska nie podjęła "środków niezbędnych do zapewnienia, aby dostęp do działalności polegającej na poszukiwaniu, badaniu i produkcji węglowodorów był pozbawiony wszelkiej dyskryminacji zainteresowanych podmiotów oraz aby zezwolenia na prowadzenie owej działalności udzielane były według procedury, zgodnie z którą wszystkie zainteresowane podmioty mogą składać wnioski według kryteriów, które zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przed rozpoczęciem okresu składania wniosków".

"Zarówno zarzuty, jak i wyrok kwestionują przepisy ustawy Prawo geologiczne i górnicze z 1994 r., uchwalonej przed wejściem w życie dyrektywy węglowodorowej" - zareagował na wyrok resort środowiska. Zauważył, że w toku postępowania przed Trybunałem UE "Polska kilkakrotnie odrzucała wszystkie zarzuty Komisji".

Dodano, że wyrok jest analizowany oraz że powołano specjalny zespół składający się m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, KPRM i Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Rządowego Centrum Legislacji.

Tymczasem jest już kolejny projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. W najnowszym projekcie ministerstwa środowiska wprowadza się m.in. uproszczony model koncesjonowania, gwarancję ciągłości praw dla inwestora, który otrzymał koncesję, czyli również prawo do wydobycia, oraz uproszczenie procedur środowiskowych. Rozwiązania te mają - w zamyśle rządu - przyciągnąć inwestorów chcących wydobywać gaz z łupków.

Natomiast poszukiwanie złóż ma się odbywać na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy. Znikną dzisiejsze koncesje poszukiwawcze, zostaną jedynie koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, które będą przyznawane wyłącznie w przetargach.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 341 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP