XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE uwzględni wyrok Trybunału UE przy badaniu przepisów o koncesjach łupkowych

KE uwzględni wyrok Trybunału UE przy badaniu przepisów o koncesjach łupkowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska badając obecne polskie przepisy o udzielaniu koncesji na poszukiwanie i wydobywanie kopalin (m.in. ropy i gazu) uwzględni wskazówki z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 czerwca, choć dotyczy on nieobowiązujących już w Polsce przepisów.

Komisja Europejska bada obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. prawo geologiczne i górnicze, które reguluje udzielanie koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż m.in. ropy i gazu. Tymczasem 27 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie dotyczące przepisów obowiązujących do końca grudnia 2011 r., w którym stwierdził, że Polska "uchybiła zobowiązaniom" wynikającym z dyrektywy w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Choć wyrok dotyczy nieobowiązujących już przepisów, to jak dowiedziała się PAP u służb prasowych KE, daje on pewne wskazówki do badania obecnych przepisów. "Badamy teraz polskie prawo, biorąc pod uwagę to orzeczenie" - poinformowano. KE ocenia, czy polska legislacja jest zgodna z unijną dyrektywą węglowodorową. Służby prasowe podkreśliły jednocześnie, że nie badają słuszności przydzielenia konkretnych koncesji, ale to, czy "polski system jest zgodny z unijnym prawem".

W wyroku z 27 czerwca Trybunał orzekł, że Polska nie podjęła "środków niezbędnych do zapewnienia, aby dostęp do działalności polegającej na poszukiwaniu, badaniu i produkcji węglowodorów był pozbawiony wszelkiej dyskryminacji zainteresowanych podmiotów oraz aby zezwolenia na prowadzenie owej działalności udzielane były według procedury, zgodnie z którą wszystkie zainteresowane podmioty mogą składać wnioski według kryteriów, które zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przed rozpoczęciem okresu składania wniosków".

"Zarówno zarzuty, jak i wyrok kwestionują przepisy ustawy Prawo geologiczne i górnicze z 1994 r., uchwalonej przed wejściem w życie dyrektywy węglowodorowej" - zareagował na wyrok resort środowiska. Zauważył, że w toku postępowania przed Trybunałem UE "Polska kilkakrotnie odrzucała wszystkie zarzuty Komisji".

Dodano, że wyrok jest analizowany oraz że powołano specjalny zespół składający się m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, KPRM i Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Rządowego Centrum Legislacji.

Tymczasem jest już kolejny projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. W najnowszym projekcie ministerstwa środowiska wprowadza się m.in. uproszczony model koncesjonowania, gwarancję ciągłości praw dla inwestora, który otrzymał koncesję, czyli również prawo do wydobycia, oraz uproszczenie procedur środowiskowych. Rozwiązania te mają - w zamyśle rządu - przyciągnąć inwestorów chcących wydobywać gaz z łupków.

Natomiast poszukiwanie złóż ma się odbywać na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy. Znikną dzisiejsze koncesje poszukiwawcze, zostaną jedynie koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, które będą przyznawane wyłącznie w przetargach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE uwzględni wyrok Trybunału UE przy badaniu przepisów o koncesjach łupkowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!