KE ws. South Stream: musimy rozbudować połączenia

KE ws. South Stream: musimy rozbudować połączenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska chce przyspieszenia budowy połączeń gazowych między krajami Europy Środkowo-Wschodniej; o następstwach rezygnacji Rosji z South Streamu będą rozmawiać w przyszłym tygodniu ministrowie z krajów zaangażowanych w projekt gazociągu - podała KE.

Wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz wskazał we wtorkowym oświadczeniu, że projekt South Stream był tematem regularnych dyskusji między zaangażowanymi w niego krajami członkowskimi UE a Komisją. Odbyło się kilka spotkań, mających na celu znalezienie rozwiązania, zapewniającego, że projekt ten będzie w pełni zgodny z prawem Unii.

"Następne spotkanie zaplanowano na 9 grudnia i odbędzie się ono bez względu na decyzję Rosji o rezygnacji z tego projektu. Oczywiście ta nowa sytuacja będzie dodatkowym elementem omawianym na spotkaniu. Zmieniający się krajobraz energetyczny w UE jest jednym z powodów, dla których trzeba budować odporną unię energetyczną, mającą wzgląd na politykę klimatyczną. Jednym z priorytetów unii energetycznej będzie bezpieczeństwo dostaw energii" - oświadczył Szefczovicz.

W spotkaniu, które odbędzie się na szczeblu ministerialnym, mają wziąć udział przedstawiciele Bułgarii, Węgier, Słowenii, Austrii, Chorwacji, Włoch, Grecji i Rumunii.

Rzeczniczka KE ds. energii Anna-Kaisa Itkonen mówiła na konferencji prasowej w Brukseli, że stanowisko UE ws. South Streamu nie zmieniło się. "Gazociągi w Europie muszą być budowane i działać w zgodzie z prawodawstwem UE" - podkreśliła.

Zapowiedziała, że KE będzie teraz analizować sytuację w południowo-wschodniej Europie z zamiarem przyspieszenia budowy połączeń między krajami, by lepiej zintegrować unijną sieć gazociągową.

Itkonen oświadczyła, że z prawnego punktu widzenia nie ma podstaw do odszkodowań dla Rosji za decyzje KE, które doprowadziły do rezygnacji Rosji z tego projektu.

"KE nigdy nie była przeciwko South Streamowi. Nasze stanowisko mówiło tylko o tym, że projekt ten musi być zgodny z unijnym prawem" - podkreśliła rzeczniczka. Jak dodała, nie może powiedzieć, czy projekt ten jest martwy, ponieważ KE nie była stroną zaangażowana w jego realizację.

W poniedziałek w Ankarze prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że skoro UE nie chce gazociągu South Stream, to oznacza, że nie zostanie on zbudowany. Putin wytknął Komisji Europejskiej "niekonstruktywne stanowisko" w sprawie South Streamu. Szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że jego koncern podpisał z tureckim Botas list intencyjny w sprawie budowy nowego gazociągu przez Morze Czarne w stronę Turcji.

Mający liczyć 3 600 km South Stream - wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI - miał zapewnić dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Rura miała prowadzić z południa Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii.

Komisja Europejska zgłaszała poważne zastrzeżenia do projektu, gdyż w jej ocenie porozumienia międzyrządowe Bułgarii, Węgier, Grecji, Słowenii, Chorwacji i Austrii z Rosją są sprzeczne z tzw. trzecim pakietem energetycznym UE.

W grudniu 2013 roku KE zaleciła renegocjacje porozumień w sprawie South Streamu; w opinii KE umowy te dają nadmierne prawa Gazpromowi, m.in. zarządzanie gazociągiem, wyłączny dostęp do niego czy ustalanie taryf przesyłowych. South Stream miał być drugą - po Gazociągu Północnym (Nord Stream) - magistralą gazową z Rosji omijającą Ukrainę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!