KE wszczęła procedurę przeciwko Bułgarii ws. South Stream

KE wszczęła procedurę przeciwko Bułgarii ws. South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wszczęła procedurę prawną przeciw Bułgarii w związku z wyborem inwestora bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream - poinformowały w poniedziałek media bułgarskie z Brukseli. Zastrzeżenia KE dotyczą procedury wyboru inwestora.

Jak poinformowała Chantal Hughes, rzeczniczka unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Michela Barniera, władze bułgarskie mają miesiąc na przekazanie oficjalnych informacji o sposobie zorganizowania i przeprowadzenia konkursu na wybór inwestora, dostawy materiałów, szkolenie personelu i wprowadzenie do użytku bułgarskiego odcinka gazociągu.

"Rozumiemy, że rząd bułgarski zdecydował się rozpocząć budowę gazociągu South Stream. Wyrażaliśmy już zaniepokojenie w kwestii przestrzegania (przez Bułgarię) reguł unijnych w dziedzinie energetyki. Mamy również podstawy, by sądzić, że naruszone są również inne regulacje rynku wewnętrznego, a konkretnie te, które dotyczą zlecenia zamówień publicznych" - powiedziała Hughes, cytowana przez portal internetowy Mediapool.

Według mediów w Sofii do władz bułgarskich skierowany został list w ramach pierwszego etapu procedury.

W oficjalnym stanowisku, ogłoszonym w poniedziałek wieczorem, resort gospodarki i energetyki podkreślił, że Bułgaria wielokrotnie potwierdzała swoje zaangażowanie na rzecz przestrzegania unijnych regulacji prawnych w związku z budową bułgarskiego odcinka South Stream.

"Spodziewamy się oficjalnego listu od KE z pytaniami, na które Komisja spodziewa się (w odpowiedzi) oficjalnego komentarza, i wyślemy odpowiedź we wskazanym terminie" - głosi komunikat.

Resort zapewnił też, że proces "wyboru wykonawcy zamówienia na projekt, dostawy materiałów, budowę, szkolenie personelu oraz wprowadzenie do użytku bułgarskiego odcinka gazociągu został przeprowadzony zgodnie z ustawodawstwem bułgarskim i europejskim".

Z kolei szef Gazpromu Aleksiej Miller, cytowany przez rosyjską agencję ITAR-TASS, oświadczył, że nikt nie może zabronić budowy South Stream jako alternatywnej trasy dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

W ubiegłym tygodniu w Sofii podano oficjalne wyniki ogłoszonego w grudniu 2013 r. konkursu na budowę bułgarskiego odcinka South Stream. Wygrało go konsorcjum rosyjskiego Strojtransgazu i pięciu bułgarskich spółek. Firma stojąca na czele konsorcjum - Strojtransgaz - należy do biznesmena Giennadija Timczenki, który został objęty sankcjami USA po aneksji Krymu przez Rosję.

Timczenko - według pisma "Forbes" - jest szósty na liście najbogatszych Rosjan; łączą go przyjacielskie kontakty z prezydentem Władimirem Putinem. Wśród bułgarskich uczestników konsorcjum są z kolei, według mediów bułgarskich, spółki związane z kręgami zbliżonymi do obecnych władz.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość South Streamu ma wynieść 63 mld m sześc. gazu rocznie. Rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny, po Nord Stream, rurociąg omijający Ukrainę. Bułgarski, lądowy odcinek South Stream długości 540 km ma mieć trzy stacje kompresorowe i jedno, 59-kilometrowe, odgałęzienie.

W niedzielę komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger uzależnił realizację planów budowy przez Gazprom gazociągu South Stream od postawy politycznej Rosji w kryzysie na Ukrainie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE wszczęła procedurę przeciwko Bułgarii ws. South Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!