KE: z Polski ponad połowa opinii obywateli ws. łupków

KE: z Polski ponad połowa opinii obywateli ws. łupków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W konsultacjach społecznych ws. gazu łupkowego zarejestrowano 22,8 tys. opinii obywateli, z czego 53 proc. pochodziło z Polski - dowiedziała się PAP w czwartek w Komisji Europejskiej. Konsultacje trwały od 20 grudnia ub.r.

Prowadzone przez internet konsultacje społeczne dotyczyły przyszłego rozwoju w Europie niekonwencjonalnych paliw kopalnych, takich jak gaz łupkowy. Pytania postawione w ankiecie przygotowanej przez Komisję dotyczyły możliwości i wyzwań związanych z niekonwencjonalnymi paliwami kopalnymi, a także środków, jakie można podjąć w celu zmniejszenia ryzyka dla zdrowia i środowiska.

Jak poinformowały w czwartek PAP służby prasowe komisarza UE ds. środowiska Janeza Potocznika, w trakcie konsultacji zarejestrowano 23 tys. 631 odpowiedzi, z czego 22 tys. 809 pochodziło od obywateli, w tym 12 tys. 99 zgłoszeń od Polaków.

Ponadto po ok. 15 proc. (3 tys. 479) opinii zgłosili Francuzi i 14 proc. Rumuni (3 tys. 238). We Francji obowiązuje moratorium na wydobycie gazu łupkowego jedyną dostępną dotąd metodą szczelinowania hydraulicznego. W marcu Rumunia zniosła taki zakaz. Polska jest postrzegana w Brukseli jako kraj entuzjastycznie nastawiony do gazu łupkowego.

KE zarejestrowała też 707 opinii od firm i organizacji oraz 115 od instytucji publicznych, głównie od władz lokalnych, m.in. z Polski.

Wyniki konsultacji mają posłużyć KE jako wkład do debaty o ewentualnych nowych regulacjach środowiskowych w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego w UE. Propozycja KE niewykluczona jest jesienią.

We wrześniu ub.r. na zlecenie KE powstał raport, z którego wynikało, że wydobycie gazu z łupków może spowodować więcej szkód środowisku niż konwencjonalne wydobycie i że w obecnym prawie UE istnieją luki, m.in. w unijnej dyrektywie o ocenie oddziaływania na środowisko.

Szczelinowanie polega na wpompowaniu pod ciśnieniem w głębokie odwierty (do 4 km) dużej ilości wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić skałę łupkową i uwolnić gaz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: z Polski ponad połowa opinii obywateli ws. łupków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!